‹ Prev
Next ›
Quality Park 10" x 13" Clasp Envelopes with Moisture-Activated Adhesive
Clasp - #97 - 10" Width x 13" Length - 28 lb - Gummed - Kraft - Kraft - 100 / Box
74 Stock Available
- Durable, double-prong, metal clasps and reinforced eyelets for continuous, daily use
- Heavily gummed, moisture-activated flap that seals tight for secure mailings
- 28 lb. brown Kraft stock to provide privacy and protection for storage, interoffice and postal mail
- Large, 10" x 13" size to help organize, sort and store oversized, flat documents
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 37897 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Name | 10" x 13" Clasp Envelopes with Moisture-Activated Adhesive |
| Marketing Information | 10" x 13" clasp envelopes are perfect for storing and mailing documents and interoffice mailings. Durable, double-prong clasp and reinforced eyelet hold up to extensive handling. Heavyweight, 28 lb. brown Kraft envelopes feature a gummed, moisture-activated adhesive to keep contents secure. 10" x 13" size accommodates oversized documents without folding. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Clasp |
| Mailer/Envelope Classification | #97 |
| Mailer/Envelope Width | 10" |
| Mailer/Envelope Length | 13" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Gummed |
| Seam | Reinforced |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Kraft |
| Product Material | Kraft |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Indonesia |
Overview
Quality Park 10" x 13" Clasp Envelopes with Moisture-Activated Adhesive
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: ACM9001456 Stock Available
-
Product Code: BSN208861390 Stock Available
-
Product Code: BSN208872018 Stock Available
-
Product Code: BSN26553499 Stock Available
-
Product Code: HEW172000463 Stock Available
-
Product Code: JOJ48152456 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: QUA3789353 Stock Available
-
Product Code: REARR15045212 Stock Available
-
Product Code: XER3R037611067 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: ACM9001456 Stock Available
-
Product Code: BSN208861390 Stock Available
-
Product Code: BSN208872018 Stock Available
-
Product Code: BSN26553499 Stock Available
-
Product Code: HEW172000463 Stock Available
-
Product Code: JOJ48152456 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: QUA3789353 Stock Available
-
Product Code: REARR15045212 Stock Available
-
Product Code: XER3R037611067 Stock Available