‹ Prev
Next ›
Quality Park 9-1/2 x 12-1/2 Clasp Envelopes with Deeply Gummed Flaps
Clasp - #93 - 9 1/2" Width x 12 1/2" Length - 28 lb - Gummed - Kraft - Kraft - 100 / Box
53 Stock Available
- Double-prong, metal clasp and reinforced eyelets for durability and repeated use
- Perfect for everyday home and business use; made from heavyweight, 28 lb. brown Kraft stock for extra protection during mailing, handling and storage
- Moisture-activated seal with deep gumming on the flap to create a permanent seal
- 9-1/2" x 12-1/2" size for organizing and storing 8-1/2" x 11" flat documents to avoid creases from folding
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 37893 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Name | 9-1/2 x 12-1/2 Clasp Envelopes with Deeply Gummed Flaps |
| Marketing Information | 9-1/2" x 12-1/2" Heavyweight Clasp Envelopes are an excellent solution for accessible storage or filing. Whatever your home or office needs are, clasp envelopes make staying organized easier. They're perfect for projects, filing and mailing. Heavy-duty, double-prong clasp and reinforced eyelet are durable enough for repeated use. 28 lb. brown Kraft stock is great for extensive handling and mailing. Contents are protected during use to give you assurance that they arrive unharmed. 9-1/2" x 12-1/2" size accommodates most documents without folding. Heavy gumming keeps envelopes securely and permanently sealed when needed. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Clasp |
| Mailer/Envelope Classification | #93 |
| Mailer/Envelope Width | 9 1/2" |
| Mailer/Envelope Length | 12 1/2" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Gummed |
| Seam | Reinforced |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Kraft |
| Product Material | Kraft |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Quality Park 9-1/2 x 12-1/2 Clasp Envelopes with Deeply Gummed Flaps
Also Consider
-
Product Code: BSN3666428 Stock Available
-
Product Code: BSN421202 Stock Available
-
Product Code: BSN4212199 Stock Available
-
Product Code: QUA3789080 Stock Available
-
Product Code: QUA3789439 Stock Available
-
Product Code: QUA3789527 Stock Available
-
Product Code: QUA4146526 Stock Available
-
Product Code: QUA414678 Stock Available
-
Product Code: QUA4458278 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BSN26553499 Stock Available
-
Product Code: BSN42252115 Stock Available
-
Product Code: EVEEN911028 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92836 Stock Available
-
Product Code: HAM102541823 Stock Available
-
Product Code: JOJ48152456 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: QUA3789774 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN26553499 Stock Available
-
Product Code: BSN42252115 Stock Available
-
Product Code: EVEEN911028 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92836 Stock Available
-
Product Code: HAM102541823 Stock Available
-
Product Code: JOJ48152456 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: QUA3789774 Stock Available