‹ Prev
Next ›
Quality Park 12 x 15-1/2 Catalog Mailing Envelopes with Redi-Strip® Self-Seal Closure
Catalog - #15 1/2 - 12" Width x 15 1/2" Length - 28 lb - Peel & Seal - White - Wove - 100 / Box
32 Stock Available
- 12" x 15-1/2" size to accommodate standard or oversized documents
- Redi-Strip seals tight to keep contents safe - just pull and press without using moisture for a clean, instant seal
- Compatible with inkjet printers and perfect for use with address labels; not recommended for laser printers
- Elegant, 28 lb. white wove material to lend a clean, professional look to mailings
- Large, economical size perfect for sending flat manuscripts, certificates, photos or documents without damaging creases
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 44082 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Line | Redi-Strip |
| Product Name | 12 x 15-1/2 Catalog Mailing Envelopes with Redi-Strip® Self-Seal Closure |
| Marketing Information | 12" x 15-1/2" catalog envelopes feature a quick, easy, Redi-Strip closure. Just peel and press for a strong, durable seal. Redi-Strip envelopes are the answer for concerns about surface germs. Stay safe and save time with every mailing. Peelable strip protects the adhesive from dust to last longer in storage. Self-seal envelopes are compatible with inkjet printers but are not recommended for laser printers. Heavyweight, 28 lb. white wove paper is opaque and durable. Center seam adds strength to handle heavy contents. Large envelopes can store letter-size or legal-size papers without folding. Classic, open-end construction is ideal for mailing manuscripts, homeschool packets, workbooks, sales literature, newsletters or contracts. Mail heavy enclosures with confidence. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Catalog |
| Mailer/Envelope Classification | #15 1/2 |
| Mailer/Envelope Width | 12" |
| Mailer/Envelope Length | 15 1/2" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Peel & Seal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Quality Park 12 x 15-1/2 Catalog Mailing Envelopes with Redi-Strip® Self-Seal Closure
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AVE21448517 Stock Available
-
Product Code: AVE594013 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BE779 Stock Available
-
Product Code: BSN046496 Stock Available
-
Product Code: BSN267408964 Stock Available
-
Product Code: BSN65360693 Stock Available
-
Product Code: IRS10024527 Stock Available
-
Product Code: KCC2127124954 Stock Available
-
Product Code: PFX1526EAM6 Stock Available
-
Product Code: PFX1536GAM8 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE21448517 Stock Available
-
Product Code: AVE594013 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BE779 Stock Available
-
Product Code: BSN046496 Stock Available
-
Product Code: BSN267408964 Stock Available
-
Product Code: BSN65360693 Stock Available
-
Product Code: IRS10024527 Stock Available
-
Product Code: KCC2127124954 Stock Available
-
Product Code: PFX1526EAM6 Stock Available
-
Product Code: PFX1536GAM8 Stock Available