‹ Prev
Next ›
Quality Park 12 x 15-1/2 Catalog Envelopes with Self-Seal Closure
Catalog - #5-1/2 - 12" Width x 15 1/2" Length - 28 lb - Self-sealing - Kraft - Kraft - 100 / Box
32 Stock Available
- 12" x 15-1/2" size perfect for holding larger, flat documents; great for mailing and organizing in home or office environments
- Redi-Seal closure that doesn't require moisture to seal - simply press closed for a secure seal
- Made from heavyweight, 28 lb. brown Kraft stock for extra protection during mailing, handling and storage
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 44067 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Line | Redi-Seal |
| Product Name | 12 x 15-1/2 Catalog Envelopes with Self-Seal Closure |
| Marketing Information | 12" x 15-1/2" catalog envelopes feature a self-seal closure for mailing, storing and organizing. They are a must for keeping projects, files and mailings manageable. 28 lb. brown Kraft stock withstands extensive handling and mailing. Contents are protected during use to give you assurance they arrive unharmed. 12" x 15-1/2" size accommodates standard-size or oversized documents without folding. Redi-Seal closure saves time and creates a secure, permanent seal. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Catalog |
| Mailer/Envelope Classification | #5-1/2 |
| Mailer/Envelope Width | 12" |
| Mailer/Envelope Length | 15 1/2" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Self-sealing |
| Closure Side | Open End |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Kraft |
| Product Material | Kraft |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Quality Park 12 x 15-1/2 Catalog Envelopes with Self-Seal Closure
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BICBL11GN377 Stock Available
-
Product Code: BICBL11PK282 Stock Available
-
Product Code: BICBL11YW802 Stock Available
-
Product Code: BICGSM11RD1784 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BE779 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BK841 Stock Available
-
Product Code: BSN3295327443 Stock Available
-
Product Code: BSN36550BX3997 Stock Available
-
Product Code: BSN3655134735 Stock Available
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICBL11GN377 Stock Available
-
Product Code: BICBL11PK282 Stock Available
-
Product Code: BICBL11YW802 Stock Available
-
Product Code: BICGSM11RD1784 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BE779 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BK841 Stock Available
-
Product Code: BSN3295327443 Stock Available
-
Product Code: BSN36550BX3997 Stock Available
-
Product Code: BSN3655134735 Stock Available