‹ Prev
Next ›
Quality Park No. 8-5/8 Single Window Security Tinted Check Envelope
Single Window - #8 5/8 - 3 5/8" Width x 8 5/8" Length - 24 lb - Gummed - White - Wove - 500 / Box
33 Stock Available
- Premium, 24 lb. white wove paper for everyday business use; bright white to add a professional touch to your mailings
- Provides confidentiality for recipient and ideal for checks
- Fully gummed flaps to produce a secure seal
- Contemporary side seam for a modern, classy touch
- Features a 4-1/16" x 1" window that's positioned 1" from the left and 3/4" from the bottom to accommodate a mailing address
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 21012 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Name | No. 8-5/8 Single Window Security Tinted Check Envelope |
| Marketing Information | No. 8-5/8 Single Window Security Tinted Check Envelopes feature a fully gummed flap for a secure seal. Single window conveniently accommodates a printed address to eliminate handwritten addresses. Blue security tint keeps contents confidential and is perfect for sending checks through the mail or hand delivery. Side seam construction and 24 lb. bright-white stock add a modern, professional look. Send out business correspondence with the assurance of quality and security these envelopes provide. |
| Packaged Quantity | 500 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Single Window |
| Mailer/Envelope Classification | #8 5/8 |
| Mailer/Envelope Width | 3 5/8" |
| Mailer/Envelope Length | 8 5/8" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Gummed |
| Seam | Contemporary |
| Window Location | Left |
| Features | Security Tint |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Quality Park No. 8-5/8 Single Window Security Tinted Check Envelope
Also Consider
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: BSN04424Out of Stock
-
Product Code: BSN36660298 Stock Available
-
Product Code: BSN36662152 Stock Available
-
Product Code: BSN3666383 Stock Available
-
Product Code: BSN3666428 Stock Available
-
Product Code: BSN36665325 Stock Available
-
Product Code: BSN3666695 Stock Available
-
Product Code: BSN3666735 Stock Available
-
Product Code: BSN421202 Stock Available
-
Product Code: QUA414678 Stock Available