‹ Prev
Next ›
Quality Park No. 8-5/8 Double Window Security Tint Envelopes
Double Window - #8 5/8 - 3 5/8" Width x 8 5/8" Length - 24 lb - Gummed - White - Wove - 500 / Box
35 Stock Available
- Double-window design positioned to the left to display sender and receiver addresses for invoices and billing statements
- Protects sensitive client information with reflex blue pattern that obscures details of the contents even when held up to light
- Just add moisture to the adhesive strip along the flap and seal closed; no peel-off strip to throw away
- Side seams for a modern, professional look
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 24532 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Name | No. 8-5/8 Double Window Security Tint Envelopes |
| Marketing Information | No. 8-5/8 Double Window Envelopes display both sender and receiver addresses to mail statements and invoices. Reflex blue pattern protects sensitive client information by obscuring the details of the contents even when held up to light. 24 lb. white wove envelopes feature side seams for a clean, professional look. 3-5/8" x 8-5/8" envelopes include a moisture-seal commercial flap. Top window measures 7/8" x 3-1/2" and is positioned 5/8" from the left and 2-1/4" from the bottom. Bottom window measures 1" x 4" and is 5/8" from the left and 5/8" from the bottom. |
| Packaged Quantity | 500 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Double Window |
| Mailer/Envelope Classification | #8 5/8 |
| Mailer/Envelope Width | 3 5/8" |
| Mailer/Envelope Length | 8 5/8" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Gummed |
| Seam | Contemporary |
| Window Location |
|
| Window Height | 4" |
| Window Width | 1" |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Quality Park No. 8-5/8 Double Window Security Tint Envelopes
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN3655134735 Stock Available
-
Product Code: BSN65369988 Stock Available
-
Product Code: KCC0700150 Stock Available
-
Product Code: KEB14977Out of Stock
-
Product Code: MMM653AN225 Stock Available
-
Product Code: QUA46071560 Stock Available
-
Product Code: STK398052Out of Stock
-
Product Code: TOM68627BX253 Stock Available
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: BSN04424Out of Stock
-
Product Code: BSN0442685 Stock Available
-
Product Code: BSN421202 Stock Available
-
Product Code: BSN42121100 Stock Available
-
Product Code: QUA379106 Stock Available
-
Product Code: QUA4196518 Stock Available
-
Product Code: QUA4458278 Stock Available
-
Product Code: QUA4478231 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN3655134735 Stock Available
-
Product Code: BSN65369988 Stock Available
-
Product Code: KCC0700150 Stock Available
-
Product Code: KEB14977Out of Stock
-
Product Code: MMM653AN225 Stock Available
-
Product Code: QUA46071560 Stock Available
-
Product Code: STK398052Out of Stock
-
Product Code: TOM68627BX253 Stock Available