‹ Prev
Next ›
Quality Park No. 9 Double Window Security Tint Envelopes
Double Window - #9 - 3 7/8" Width x 8 7/8" Length - 24 lb - Gummed - White - Wove - 500 / Box
38 Stock Available
- Double-window design positioned to the left to display sender and receiver addresses for invoices and billing statements
- Protects sensitive client information with reflex blue pattern that obscures details of the contents even when held up to light
- Just add moisture to the adhesive strip along the flap and seal closed; no peel-off strip to throw away
- Made from 24 lb. white wove stock with side seams to add a professional touch to your personal and business mailing
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 24524 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Name | No. 9 Double Window Security Tint Envelopes |
| Marketing Information | No. 9 Double Window Envelopes display both sender and receiver addresses to mail statements and invoices. Reflex blue pattern protects sensitive client information by obscuring the details of the contents even when held up to light. 24 lb. white wove envelopes feature side seams for a clean, professional look. Gummed flap requires moisture. 3-7/8" x 8-7/8" envelopes include a top window that measures 1-3/16" x 3-1/2" and is positioned 3/8" from the left and 2" from the bottom. Bottom window measures 1" x 4" and is 3/8" from the left and 1/2" from the bottom. |
| Packaged Quantity | 500 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Double Window |
| Mailer/Envelope Classification | #9 |
| Mailer/Envelope Width | 3 7/8" |
| Mailer/Envelope Length | 8 7/8" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Gummed |
| Seam | Contemporary |
| Window Location |
|
| Window Height | 3.50" |
| Window Width | 1.25" |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Quality Park No. 9 Double Window Security Tint Envelopes
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN267418551 Stock Available
-
Product Code: EPIE514243 Stock Available
-
Product Code: KCC2127124954 Stock Available
-
Product Code: MMM62210SSCY128 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: OEX8511170 Stock Available
-
Product Code: OFX29060182 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN267418551 Stock Available
-
Product Code: EPIE514243 Stock Available
-
Product Code: KCC2127124954 Stock Available
-
Product Code: MMM62210SSCY128 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: OEX8511170 Stock Available
-
Product Code: OFX29060182 Stock Available