‹ Prev
Next ›
Rediform Steno Notebook
80 Sheets - Wire Bound - Gregg Ruled Margin - 16 lb Basis Weight - 6" x 9" Sheet Size - Green Paper - Brown Board Cover - Hard Cover, Rigid - 1 Each
3487 Stock Available
- Eye-ease paper for comfortable reading
- Protective, rigid board cover
- Wire binding to keep notes together
- Gregg-ruled to organize your notes
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dominion Blueline, Inc |
| Manufacturer Part Number | 36746 |
| Manufacturer Website Address | http://www.blueline.com |
| Brand Name | Rediform |
| Product Name | Steno Notebook |
| Marketing Information | Steno notebook is ideal for recording information and taking notes. Standard eye-ease paper is Gregg-ruled and has a faint center line. Rigid brown board cover protects your notes. Wirebound notebook contains 80 sheets of 16 lb. paper. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Steno Book |
Product Information
| Number of Sheets | 80 |
| Sheet Color | Green |
| Sheet Size | 6" x 9" |
| Basis Weight | 16 lb |
| Margin Rule Type | Gregg Ruled |
| Cover Color | Brown |
| Cover Material | Board |
| Binding Type | Wire Bound |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 8.96 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Brazil |
Overview
Rediform Steno Notebook
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BICGSM609BK897 Stock Available
-
Product Code: BSN366127227 Stock Available
-
Product Code: BSN36618265 Stock Available
-
Product Code: BSN4356527 Stock Available
-
Product Code: HEWW2123X10 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: SAN30001BEAOut of Stock
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICGSM609BK897 Stock Available
-
Product Code: BSN366127227 Stock Available
-
Product Code: BSN36618265 Stock Available
-
Product Code: BSN4356527 Stock Available
-
Product Code: HEWW2123X10 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: SAN30001BEAOut of Stock