‹ Prev
Next ›
Ampad Kraft Cover Steno Book
70 Sheets - Wire Bound - 0.34" Ruled - Gregg Ruled Margin - 15 lb Basis Weight - 6" x 9" Sheet Size - White Paper - Kraft Cover - Chipboard Backing, Sturdy Cover - 1 Each
198 Stock Available
- Gregg-ruled, 11/32" spacings with center ruling for segregating notes
- Chipboard in front and back protects your notes
- Sturdy cover for convenient writing support
- Wire lock binding on top
Select Product Options
Sheet Color: White
Number of Sheets: 70
Product Details
General Information
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 25472 |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Brand Name | Ampad |
| Product Name | Kraft Cover Steno Book |
| Marketing Information | Steno notebook contains 15 lb. green tinted paper that is Gregg-ruled with 11/32" spacings and center ruling for segregating notes. Chipboard in front and back protects your notes and offers convenient writing support. Sturdy cover protects pages and information. Top wire binding allows easy access to pages. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Steno Book |
Product Information
| Number of Sheets | 70 |
| Sheet Color | White |
| Sheet Size | 6" x 9" |
| Basis Weight | 15 lb |
| Front Lines Space | 0.34" |
| Margin Rule Type | Gregg Ruled |
| Cover Material | Kraft |
| Binding Type | Wire Bound |
| Binding Location | Top |
| Features |
|
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
Overview
Ampad Kraft Cover Steno Book
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN046496 Stock Available
-
Product Code: BSN366127222 Stock Available
-
Product Code: LEE61050110 Stock Available
-
Product Code: LEE6107066 Stock Available
-
Product Code: OEX3656429 Stock Available
-
Product Code: PAP3321131C675 Stock Available
-
Product Code: PFX42CR313 Stock Available
-
Product Code: TOP65031Out of Stock
Alternative Products
-
Product Code: ROA1227430 Stock Available
-
Product Code: ROA1228443 Stock Available
-
Product Code: TOP74688663 Stock Available
-
Product Code: TOP80211199 Stock Available
-
Product Code: TOP80220648 Stock Available
-
Product Code: TOP8025464 Stock Available
-
Product Code: TOP8026454 Stock Available
-
Product Code: TOP80284104 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN046496 Stock Available
-
Product Code: BSN366127222 Stock Available
-
Product Code: LEE61050110 Stock Available
-
Product Code: LEE6107066 Stock Available
-
Product Code: OEX3656429 Stock Available
-
Product Code: PAP3321131C675 Stock Available
-
Product Code: PFX42CR313 Stock Available
-
Product Code: TOP65031Out of Stock