‹ Prev
Next ›
TOPS Gregg-ruled Steno Book
80 Sheets - Wire Bound - 15 lb Basis Weight - 6" x 9" Sheet Size - 9" Height x 6" Width - Green Tint Paper - Red, Green, Black, Blue Cover - Durable Cover, Rigid, Acid-free - 1 Pack
283 Stock Available
- Durable cover ensures privacy and protection
- Assorted cover colors in color-coding
- Green-tinted sheets for easy reading
- Rigid chipboard back for writing support
- Top wire binding is ideal for lefties
Select Product Options
Sheet Color: Green Tint
Product Details
General Information
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 80221 |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Brand Name | TOPS |
| Product Name | Gregg-ruled Steno Book |
| Marketing Information | Small writing tablets feature assorted covers that let you separate and easily identify subject matter by color. Durable cover ensures privacy and protection. Rigid chipboard back offers writing support. Top binding is ideal for both right-handed and left-handed writers. Wire binding secures 80 green-tinted sheets for easy reading. Each sheet of 15 lb. acid-free paper is Gregg-ruled for organized note-taking. Assorted cover colors include red, black, blue and green. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Steno Book |
Product Information
| Number of Sheets | 80 |
| Sheet Color | Green Tint |
| Sheet Size | 6" x 9" |
| Basis Weight | 15 lb |
| Cover Color |
|
| Binding Type | Wire Bound |
| Binding Location | Top |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 9" |
| Width | 6" |
| Thickness | 1.3" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
TOPS Gregg-ruled Steno Book
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BICMPLWP2417212 Stock Available
-
Product Code: BICVCGN11BK222 Stock Available
-
Product Code: BSN04647106 Stock Available
-
Product Code: BSN046496 Stock Available
-
Product Code: BSN366127203 Stock Available
-
Product Code: ITA602336391 Stock Available
-
Product Code: OXF01461357 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICMPLWP2417212 Stock Available
-
Product Code: BICVCGN11BK222 Stock Available
-
Product Code: BSN04647106 Stock Available
-
Product Code: BSN046496 Stock Available
-
Product Code: BSN366127203 Stock Available
-
Product Code: ITA602336391 Stock Available
-
Product Code: OXF01461357 Stock Available