‹ Prev
Next ›
Rubbermaid Commercial 31 Quart Mop Bucket Combination
7.75 gal - Wringer - 32.3" x 22.6" x 13.3" - Yellow - 1 Each
Out of Stock
- One-piece design: integrated bucket and wringer
- Holes in both wringing plates force more water from mop in less time
- Reverse-wringing mechanism for more comfortable use
- Built-in lift handles on bottom of bucket make lifting and emptying easier
- Accepts up to 24 oz. mops
Product Details
General Information
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Part Number | 738000YL |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Name | 31 Quart Mop Bucket Combination |
| Marketing Information | Bucket and Wringer Combo offers an all-in-one compact design for more effective wringing, better mop performance, and no more lost parts. Ergonomic reverse-wringing mechanism allows more comfortable use. Holes in both wringing plates force more water from mop in less time. Built-in lift handles on bottom of bucket make lifting and emptying easier. One-piece mop buck combination features an easy-to-use 33" tall wringer handle and 3" nonmarking casters. Wringer portion accepts up to 24 oz. mops. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Bucket |
Product Information
| Bucket Capacity | 7.75 gal |
| Features | Wringer |
Physical Characteristics
| Color Family | Yellow |
| Product Color | Yellow |
| Height | 32.3" |
| Width | 22.6" |
| Depth | 13.3" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Rubbermaid Commercial 31 Quart Mop Bucket Combination
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BICWOTAP10387 Stock Available
-
Product Code: BSN02869350 Stock Available
-
Product Code: BSN15727426 Stock Available
-
Product Code: BSN3295411717 Stock Available
-
Product Code: GJO09570633 Stock Available
-
Product Code: GJO56250956 Stock Available
-
Product Code: MMM62210SSCY127 Stock Available
-
Product Code: MMM810K12238 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICWOTAP10387 Stock Available
-
Product Code: BSN02869350 Stock Available
-
Product Code: BSN15727426 Stock Available
-
Product Code: BSN3295411717 Stock Available
-
Product Code: GJO09570633 Stock Available
-
Product Code: GJO56250956 Stock Available
-
Product Code: MMM62210SSCY127 Stock Available
-
Product Code: MMM810K12238 Stock Available