‹ Prev
Next ›
Rubbermaid Commercial Slim Jim 23-Gallon Vented Waste Container
23 gal Capacity - Rectangular - Durable, Handle - 30" Height x 11" Width x 22" Depth - Gray - 1 Each
37 Stock Available
- 80% easier to remove liners with venting channels
- Improves productivity and reduces risk of worker injury
- Durability needed for commercial environments
- Space-saving profile
- Bag cinches to secure liners around the rim
Product Details
General Information
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Part Number | 354060GY |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Line | Slim Jim |
| Product Model | 354060 |
| Product Name | Slim Jim 23-Gallon Vented Waste Container |
| Marketing Information | This Slim Jim container delivers the durability needed for commercial environments combined with innovation to increase worker productivity. Four venting channels make removing liners up to 80 percent easier than traditional containers so the Slim Jim helps you get the job done more efficiently. They improve productivity and reduce the risk of worker injury. Integrated cinches allow quick, knot-free liner changes. Space-saving profile fits virtually anywhere. Side handles make handling easy. Slim Jim accessories, such as recycling tops, swing lid, hinge lid and dolly (sold separately), bring you an efficient solution for collection, transportation and disposal of multi-stream waste and recyclables in tight spaces. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Waste Container |
Product Information
| Capacity | 23 gal |
| Shape | Rectangular |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Height | 30" |
| Width | 11" |
| Depth | 22" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Rubbermaid Commercial Slim Jim 23-Gallon Vented Waste Container
Also Consider
-
Product Code: GJO6046567 Stock Available
-
Product Code: GJO60465CT15 Stock Available
-
Product Code: RCP195618510 Stock Available
-
Product Code: RCP1956185CT1 Stock Available
-
Product Code: RCP354060BG8 Stock Available
-
Product Code: RCP354060BGCT2 Stock Available
-
Product Code: RCP354060BKCT4 Stock Available
-
Product Code: RCP354060GYCT9 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: CCS551552 Stock Available
-
Product Code: DURPC1500BKD1219 Stock Available
-
Product Code: HEWCE411A27 Stock Available
-
Product Code: HEWCE413A36 Stock Available
-
Product Code: LLR610111540 Stock Available
-
Product Code: LOG9100016751 Stock Available
-
Product Code: OEX94914991 Stock Available
-
Product Code: SAN32001B119 Stock Available
-
Product Code: SAN80001A408 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: CCS551552 Stock Available
-
Product Code: DURPC1500BKD1219 Stock Available
-
Product Code: HEWCE411A27 Stock Available
-
Product Code: HEWCE413A36 Stock Available
-
Product Code: LLR610111540 Stock Available
-
Product Code: LOG9100016751 Stock Available
-
Product Code: OEX94914991 Stock Available
-
Product Code: SAN32001B119 Stock Available
-
Product Code: SAN80001A408 Stock Available