‹ Prev
Next ›
Safco Onyx Mesh Sturdy 2-Hook Garment Wall Rack
2 Hooks - 5.5" Height x 8.5" Width - Double Hook - for Garment, Hat, Coat - Steel - Black - 1 Each
52 Stock Available
- Offers a modern design that will catch everyone's eye and get you hooked on organization
- Round hooks help protect scarves, hats, coats and other garments from damage
- Double prongs on the 2 hooks double your hanging opportunities
- Steel mesh construction
- Overall 8-1/2"W x 3"D x 5-1/2"H
Product Details
General Information
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Part Number | 6401BL |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Brand Name | Safco |
| Product Name | Onyx Mesh Sturdy 2-Hook Garment Wall Rack |
| Marketing Information |
Sturdy wall rack offers a modern design that will catch everyone's eye and get you hooked on organization. The round hooks help protect scarves, hats, coats and other garments from damage. Double prongs on the two hooks double your hanging opportunities. Onyx Mesh Wall Two-Hook Rack offers a steel mesh construction. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Hook |
Product Information
| Total Number of Hooks | 2 |
| Hook Type | Double Hook |
| Application/Usage |
|
Physical Characteristics
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Height | 5.5" |
| Width | 8.5" |
| Depth | 3" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Overview
Safco Onyx Mesh Sturdy 2-Hook Garment Wall Rack