‹ Prev
Next ›
Safco Over-the-Panel Coat Hook
2 Hooks - 8.5" Height x 1.5" Width - for Garment - Steel, Aluminum - 1 Each
9 Stock Available
- Saves space and reduces clutter
- Chrome steel hooks ideal for cubicle
- Ball tips prevent damage to garments
- Adjustable to fit over panels 1-1/2" to 3-3/4" thick
- Each hook holds 10 lb.
Product Details
General Information
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Part Number | 4167 |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Brand Name | Safco |
| Product Name | Over-the-Panel Coat Hook |
| Marketing Information | Save space and reduce clutter with this over-the-panel coat hook. The satin aluminum base with chrome steel hooks creates instant garment organization in cubicles. Double steel hook with ball tips prevents damage to garments. Adjustable coat hook is designed to slip over panels 1-1/2" to 3-3/4" thick. Each hook holds 10 lb. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Hook |
Product Information
| Total Number of Hooks | 2 |
| Application/Usage | Garment |
Physical Characteristics
| Product Material |
|
| Height | 8.5" |
| Width | 1.5" |
| Depth | 4.3" |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Overview
Safco Over-the-Panel Coat Hook
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AOPLT412M11 Stock Available
-
Product Code: AOPLT612M42 Stock Available
-
Product Code: BOSEPS8HDBLK62 Stock Available
-
Product Code: BSN28650683 Stock Available
-
Product Code: FLRFCDE2036G8 Stock Available
-
Product Code: HEWCE270A5 Stock Available
-
Product Code: HEWCF411X9 Stock Available
-
Product Code: OIC900788 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AOPLT412M11 Stock Available
-
Product Code: AOPLT612M42 Stock Available
-
Product Code: BOSEPS8HDBLK62 Stock Available
-
Product Code: BSN28650683 Stock Available
-
Product Code: FLRFCDE2036G8 Stock Available
-
Product Code: HEWCE270A5 Stock Available
-
Product Code: HEWCF411X9 Stock Available
-
Product Code: OIC900788 Stock Available