‹ Prev
Next ›
Safco Over-The-Door Coat Hook
2 Hooks - 10 lb (4.54 kg) Capacity - 8.5" Height x 1.5" Width - 3" Size - for Garment - Steel - Silver - 1 Each
Out of Stock
- Slip over doors up to 1-3/4" thick for convenient hanging space
- Weight capacity/hook: 10 lb.
- Ball tips on double steel hook to prevent damage to garments
- Satin aluminum base with chrome finish hooks
Product Details
General Information
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Part Number | 4166 |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Brand Name | Safco |
| Product Model | 4166 |
| Product Name | Over-The-Door Coat Hook |
| Marketing Information |
Save space and reduce clutter by utilizing doors and this over-the-door coat hook. Satin aluminum base with chrome finish hooks creates instant garment organization anywhere. Double steel hooks feature ball tips to prevent damage to garments. Slip over doors up to 1-3/4" thick for convenient hanging space. Weight capacity per hook is 10 lb. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Hook |
Product Information
| Total Number of Hooks | 2 |
| Hook Size | 3" |
| Weight Capacity | 10 lb (4.54 kg) |
| Application/Usage | Garment |
Physical Characteristics
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Steel |
| Material Details |
Aluminum Base |
| Height | 8.5" |
| Width | 1.5" |
| Depth | 4.3" |
| Weight (Approximate) | 8 oz |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year Lifetime |
Overview
Safco Over-The-Door Coat Hook
Also Consider
-
Product Code: BSN03197569 Stock Available
-
Product Code: BSN3295411717 Stock Available
-
Product Code: BSN656263426 Stock Available
-
Product Code: BSN656505834 Stock Available
-
Product Code: LLR841501451 Stock Available
-
Product Code: LLR84240Out of Stock
-
Product Code: OXF29900235BGD76 Stock Available
-
Product Code: SPR252251083 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN03197569 Stock Available
-
Product Code: BSN3295411717 Stock Available
-
Product Code: BSN656263426 Stock Available
-
Product Code: BSN656505834 Stock Available
-
Product Code: LLR841501451 Stock Available
-
Product Code: LLR84240Out of Stock
-
Product Code: OXF29900235BGD76 Stock Available
-
Product Code: SPR252251083 Stock Available