‹ Prev
Next ›
Safco Onyx Mesh 3-Hook Garment Wall Rack
3 Hooks - 5.5" Height x 14.8" Width - Double Hook - for Garment, Coat, Hat - Steel - Black - 1 Each
5 Stock Available
- Offers a modern design that will catch everyone's eye and get you hooked on organization
- Round hooks help protect scarves, hats, coats and other garments from damage
- Double prongs on the 3 hooks double your hanging opportunities
- Steel mesh construction
- Overall 14-3/4"W x 3"D x 5-1/2"H
Product Details
General Information
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Part Number | 6402BL |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Brand Name | Safco |
| Product Name | Onyx Mesh 3-Hook Garment Wall Rack |
| Marketing Information |
Sturdy wall rack offers a modern design that will catch everyone's eye and get you hooked on organization. The round hooks help protect scarves, hats, coats and other garments from damage. Double prongs on the three hooks double your hanging opportunities. Onyx Mesh Wall Three-Hook Rack also offers a steel mesh construction. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Hook |
Product Information
| Total Number of Hooks | 3 |
| Hook Type | Double Hook |
| Application/Usage |
|
Physical Characteristics
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Height | 5.5" |
| Width | 14.8" |
| Depth | 3" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Overview
Safco Onyx Mesh 3-Hook Garment Wall Rack
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AJMOH9AJBXWH4007 Stock Available
-
Product Code: GJO0239027 Stock Available
-
Product Code: GJO39505179 Stock Available
-
Product Code: NES13799CT303 Stock Available
-
Product Code: NES31803CT1388 Stock Available
-
Product Code: NES31831CT290 Stock Available
-
Product Code: OEX3656429 Stock Available
-
Product Code: OEX85110954 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AJMOH9AJBXWH4007 Stock Available
-
Product Code: GJO0239027 Stock Available
-
Product Code: GJO39505179 Stock Available
-
Product Code: NES13799CT303 Stock Available
-
Product Code: NES31803CT1388 Stock Available
-
Product Code: NES31831CT290 Stock Available
-
Product Code: OEX3656429 Stock Available
-
Product Code: OEX85110954 Stock Available