‹ Prev
Next ›
Saunders Document/Tablet Holder Stand
12.3" Height x 9.5" Width x 5" Length - Aluminum - Black - 1 Each
36 Stock Available
- 2-in-1 hands-free innovative design for easy tablet viewing
- Freestanding for convenient, hands-free use
- High-capacity clip for up to 1" of letter-size papers
- Lightweight yet durable aluminum construction
- Made of 89% recycled aluminum with a minimum of 30% post-consumer waste
Product Details
General Information
| Manufacturer | Saunders Mfg. Co. Inc |
| Manufacturer Part Number | 22521 |
| Manufacturer Website Address | http://www.saunders-usa.com |
| Brand Name | Saunders |
| Product Name | Document/Tablet Holder Stand |
| Marketing Information | With a two-in-one, freestanding, hands-free innovative design, this tablet stand with clipboard clamp lets you display your iPad or tablet as well as documents in an upright position for easy viewing. It's ideal for teachers, students, office professionals whether they are catching up on TV shows, watching a movie, reading an e-book, taking notes or referencing a document. Letter size holds documents and tablets up to 8-1/2" x 11". High-capacity clip holds up to 1" of paper. Lightweight and durable recycled aluminum stands up to daily wear and tear. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Multi Purpose Holder |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Aluminum |
| Height | 12.3" |
| Width | 9.5" |
| Length | 5" |
Miscellaneous
| Compatibility | Apple iPad Tablet PC |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 89% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Saunders Document/Tablet Holder Stand
Also Consider
-
Product Code: AVT75307211 Stock Available
-
Product Code: BSN32355361 Stock Available
-
Product Code: BSN3655134706 Stock Available
-
Product Code: GJO19049CT108 Stock Available
-
Product Code: KCC177131507 Stock Available
-
Product Code: PIL31021883 Stock Available
-
Product Code: VER96808BX4 Stock Available
-
Product Code: WAU21031217 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVT75307211 Stock Available
-
Product Code: BSN32355361 Stock Available
-
Product Code: BSN3655134706 Stock Available
-
Product Code: GJO19049CT108 Stock Available
-
Product Code: KCC177131507 Stock Available
-
Product Code: PIL31021883 Stock Available
-
Product Code: VER96808BX4 Stock Available
-
Product Code: WAU21031217 Stock Available