‹ Prev
Next ›
Scotch 3/4"W Magic Tape
27.78 yd Length x 0.75" Width - 1" Core - Matte - Clear - Tear Resistant, Split Resistant - For Mending, Splicing - 1 Roll
630 Stock Available
- The original matte-finish, invisible tape preferred for offices, homes and schools
- Stands up to faxes, scanners and copiers
- Write on it with pen, pencil or marker; pulls off the roll smoothly and cuts easily; very reliable and photo-safe
- Great for quick fixes, mounting or additions to your project
- Easy-to-apply design that doesn't dry out
Select Product Options
Packaged Quantity: 1 Roll
Tape Length: 27.78 yd
Tape Width: 0.75"
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 8101K |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch |
| Product Line | Magic |
| Product Series | 810 |
| Product Name | 3/4"W Magic Tape |
| Marketing Information | Scotch Magic Tape is the original matte finish, invisible tape. It disappears on most papers so it's easy to scan and read documents. This versatile tape is ideal for permanent paper mending and many other uses. It pulls off the roll smoothly, cuts easily and resists splitting and tearing. It will not dry out or yellow. Write on it with pen, pencil or marker. Tape is also photo-safe (determined in accordance with ISO Standard 18916). |
| Packaged Quantity | 1 Roll |
| Product Type | Invisible Tape |
Product Information
| Tape Width | 0.75" |
| Tape Length | 27.78 yd |
| Core Diameter | 1" |
| Finishing | Matte |
| Dispenser Included | No |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Reliability
| Durability |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Scotch 3/4"W Magic Tape
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AVT75450113 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BE779 Stock Available
-
Product Code: BSN6564914657 Stock Available
-
Product Code: GEM700B376 Stock Available
-
Product Code: MMMDS330BK146 Stock Available
-
Product Code: NES302122823 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
50 Sheet(s) - Gummed - 5.50" x 4.25" Sheet Size - Pink - Pink Sheet(s) - Black Print Color - 1 DozenProduct Code: TOP3002P222 Stock Available
-
Product Code: WBIHAB6FK100230 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVT75450113 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BE779 Stock Available
-
Product Code: BSN6564914657 Stock Available
-
Product Code: GEM700B376 Stock Available
-
Product Code: MMMDS330BK146 Stock Available
-
Product Code: NES302122823 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
50 Sheet(s) - Gummed - 5.50" x 4.25" Sheet Size - Pink - Pink Sheet(s) - Black Print Color - 1 DozenProduct Code: TOP3002P222 Stock Available
-
Product Code: WBIHAB6FK100230 Stock Available