‹ Prev
Next ›
Scotch Box Sealing Tape Dispenser
Holds Total 1 Tape(s) - 3" Core - Refillable - Adjustable Braking Mechanism, Non-retractable Blade - Gray - 1 Each
53 Stock Available
- Handheld, pistol-grip, packaging tape dispenser is easy to use
- Durable dispenser holds tape up to 2" x 60 yards on a 3" core
- Features an adjustable braking mechanism that applies tension to tape and a nonretractable blade
- Refillable
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | H180 |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch |
| Product Name | Box Sealing Tape Dispenser |
| Marketing Information | Easy-to-use, pistol-grip dispenser makes it easy to apply box sealing tape. Sturdy, durable dispenser holds 3" core tape up to 2" wide and 60 yards long. Adjustable braking mechanism applies tension to tape. Dispenser also features a nonretractable blade and pistol grip. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Handheld Tape Dispenser |
Product Information
| Holding Tape Capacity | 1 |
| Holding Tape Width | 2" |
| Holding Tape Length | 180 ft |
| Core Diameter | 3" |
| Refillable | Yes |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Weight (Approximate) | 1.09 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Taiwan |
Overview
Scotch Box Sealing Tape Dispenser
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: ACC54014255 Stock Available
-
Product Code: BSN157431250 Stock Available
-
Product Code: CLO78899123 Stock Available
-
Product Code: DYM173859528 Stock Available
-
Product Code: FEL938416 Stock Available
-
Product Code: MMM810H3196 Stock Available
-
Product Code: OEX85110960 Stock Available
-
Product Code: PAP8430152882 Stock Available
-
Product Code: SOF00101M86 Stock Available
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: ACC54014255 Stock Available
-
Product Code: BSN157431250 Stock Available
-
Product Code: CLO78899123 Stock Available
-
Product Code: DYM173859528 Stock Available
-
Product Code: FEL938416 Stock Available
-
Product Code: MMM810H3196 Stock Available
-
Product Code: OEX85110960 Stock Available
-
Product Code: PAP8430152882 Stock Available
-
Product Code: SOF00101M86 Stock Available