‹ Prev
Next ›
Scotch Commercial-Grade Shipping/Packaging Tape
54.60 yd Length x 1.88" Width x 3.1 mil Thickness - 3" Core - Clear - Synthetic Rubber Resin Backing - Pistol Grip Dispenser - For Multipurpose, Packing, Shipping - 2 / Pack
165 Stock Available
- Time-proven construction assures superior performance in wide range of environments and applications
- Excellent holding power for packaging and shipping
- Seals with one strip and keeps boxes closed
- Release coating makes unwind easy while resisting slivering, splitting and tearing
- Meets U.S. Postal regulations for standard packages
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 37502ST |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch |
| Product Series | 3750 |
| Product Name | Commercial-Grade Shipping/Packaging Tape |
| Marketing Information | Time-proven construction of this commercial-grade packaging/shipping tape assures superior performance in a wide range of environments and applications. It is great choice for your most critical packaging tape needs. This tape combines a strong hot-melt adhesive and backing to seal out moisture, dust and dirt. It resists splitting and assures reliable closures. Tape meets U.S. Postal Regulations for standard packages. Value pack includes the Scotch ST-181 soft-touch, pistol grip dispenser that features an adjustable brake and retractable blade. Dispenser holds tape up to 2" in width. |
| Packaged Quantity | 2 / Pack |
| Product Type | Packaging Tape |
Product Information
| Tape Width | 1.88" |
| Tape Length | 54.60 yd |
| Tape Thickness | 3.1 mil |
| Core Diameter | 3" |
| Strength Type | Tensile |
| Tape Strength | 47lb/in |
| Backing Material | Synthetic Rubber Resin |
| Dispenser Included | No |
| Dispenser Type | Pistol Grip |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Scotch Commercial-Grade Shipping/Packaging Tape
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN37502376 Stock Available
-
Product Code: BSN37503900 Stock Available
-
Product Code: GJO211203111 Stock Available
-
Product Code: GJO24081345 Stock Available
-
Product Code: GJO2550096752 Stock Available
-
Product Code: GPC16840311 Stock Available
-
Product Code: OEX3656429 Stock Available
-
Product Code: OEX67772441 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN37502376 Stock Available
-
Product Code: BSN37503900 Stock Available
-
Product Code: GJO211203111 Stock Available
-
Product Code: GJO24081345 Stock Available
-
Product Code: GJO2550096752 Stock Available
-
Product Code: GPC16840311 Stock Available
-
Product Code: OEX3656429 Stock Available
-
Product Code: OEX67772441 Stock Available