‹ Prev
Next ›
Scotch Sure Start Packaging Tape
54.60 yd Length x 1.88" Width x 2.6 mil Thickness - 3" Core - Clear - Synthetic Rubber Resin - 2.95 mil - Sliver Resistant, Moisture Resistant, Split Resistant - For Sealing, Mailing, Packing, Moving - 1 Pack
100 Stock Available
- Smooth, quiet unwind - perfect for office settings
- Great choice for your packaging tape needs
- Easy-to-start roll unwinds smoothly
- Meets USPS and courier regulations for standard packages
- Clear; Size: 1.88" x 54.6 yards on a 3" core; 6 / Pack
Select Product Options
Packaged Quantity: 1 Pack
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 3500-6 |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch |
| Product Line | Sure Start |
| Product Name | Sure Start Packaging Tape |
| Marketing Information | Sure Start Shipping Packaging Tape features technology that allows a smooth, easy unwind for less noise when in a crowded office or a quiet cubicle setting. Sure Start means the tape unwinds smoothly from start to finish with no slivering or splitting for frustration-free taping. The tape's strong adhesion will keep heavy boxes sealed. Tape meets U.S. Postal Regulations for standard packages. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Packaging Tape |
Product Information
| Tape Width | 1.88" |
| Tape Length | 54.60 yd |
| Tape Thickness | 2.6 mil |
| Core Diameter | 3" |
| Strength Type | Tensile |
| Tape Strength | 42lb/in |
| Backing Thickness | 2.95 mil |
| Dispenser Included | No |
| Application/Usage |
|
Reliability
| Durability |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Synthetic Rubber Resin |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
U.S. Postal regulations |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Scotch Sure Start Packaging Tape
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: DYM30256731 Stock Available
-
Product Code: MMM680BE2381 Stock Available
-
Product Code: MMM680GN2298 Stock Available
-
Product Code: MMM680OE2326 Stock Available
-
Product Code: MMM680PU2305 Stock Available
-
Product Code: MMM680RD2637 Stock Available
-
Product Code: MMM680WE2339 Stock Available
-
Product Code: MMM680YW2454 Stock Available
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: DUC24276318 Stock Available
-
Product Code: IPGK28002 Stock Available
-
Product Code: IPGK700414 Stock Available
-
Product Code: IPGK74502 Stock Available
-
Product Code: MMM38504RD165 Stock Available
-
Product Code: MMM395021RD12 Stock Available
-
Product Code: MMM7850238GC64 Stock Available
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: DYM30256731 Stock Available
-
Product Code: MMM680BE2381 Stock Available
-
Product Code: MMM680GN2298 Stock Available
-
Product Code: MMM680OE2326 Stock Available
-
Product Code: MMM680PU2305 Stock Available
-
Product Code: MMM680RD2637 Stock Available
-
Product Code: MMM680WE2339 Stock Available
-
Product Code: MMM680YW2454 Stock Available