‹ Prev
Next ›
Sharp Calculators EL-1197PIII 12-Digit Commercial Printing Calculator
Dual Color Print - 4.5 lps - Independent Memory, Sign Change, Backspace Key, Double Zero, Fixed Decimal - 12 Digits - Fluorescent - AC Supply Powered - 3.3" Height x 8.8" Width x 12.8" Depth - Off White - 1 Each
43 Stock Available
- Fluorescent display brightly shows digits in any setting
- 2-color, 4.5 lps printer helps prevent reading errors
- Easy-to-use layout helps you make fast calculations with minimal errors
- Also includes 4 independent memory, double-zero key and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Sharp Calculators |
| Manufacturer Part Number | EL1197PIII |
| Manufacturer Website Address | http://www.sharpcalculators.com |
| Brand Name | Sharp Calculators |
| Product Name | EL-1197PIII 12-Digit Commercial Printing Calculator |
| Marketing Information |
The Sharp EL1197PIII12-digit calculator is perfect for the everyday advanced user, especially in a busy office setting. Extra heavy duty durability is perfect for power users.Features extra large display digits for easy viewing. You can count on the fast and reliable 4.5 lines-per-second ribbon printer. Professional keyboard layout with left-side total key. 4 key independent memory with second recall memory function.
|
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Printing Calculator |
Technical Information
| Operations/Functionality |
|
| Number of Printing Digits | 12 |
| Dual Color Print | Yes |
| Print Speed | 4.5 lps |
| Calculator Features |
|
Display & Graphics
| Number of Display Digits | 12 |
| Display Screen Type | Fluorescent |
Battery Information
| Power Source | AC Supply |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | Off White |
| Height | 3.3" |
| Width | 8.8" |
| Depth | 12.8" |
| Weight (Approximate) | 3.950 lb |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Sharp Calculators EL-1197PIII 12-Digit Commercial Printing Calculator
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AAG541905Sold Out
-
Product Code: AVE05444292 Stock Available
-
Product Code: MMM680GN2300 Stock Available
-
Product Code: MMM680PU2328 Stock Available
-
Product Code: MMM680RD2637 Stock Available
-
Product Code: MMM680WE2339 Stock Available
-
Product Code: MMM680YW2455 Stock Available
-
Product Code: PIL31021886 Stock Available
-
Product Code: SMD2980022 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AAG541905Sold Out
-
Product Code: AVE05444292 Stock Available
-
Product Code: MMM680GN2300 Stock Available
-
Product Code: MMM680PU2328 Stock Available
-
Product Code: MMM680RD2637 Stock Available
-
Product Code: MMM680WE2339 Stock Available
-
Product Code: MMM680YW2455 Stock Available
-
Product Code: PIL31021886 Stock Available
-
Product Code: SMD2980022 Stock Available