‹ Prev
Next ›
Sharpie S-Gel Pens
Retractable - Red Ink - Gel-based - 1 Dozen
197 Stock Available
- Smooth-flowing gel provides effortless writing experience
- 0.5mm tip produces fine, crisp lines for detailed results
- Soft grip offers comfortable grip for reliable control
- Handy clip attaches to various locations for easy access and storage
- Perfect for everyday use at home, office, school and more
Select Product Options
Ink Color: Red
Product Details
General Information
| Manufacturer | Newell Brands |
| Manufacturer Part Number | 2096166 |
| Manufacturer Website Address | http://www.newellbrands.com |
| Brand Name | Sharpie |
| Product Name | S-Gel Pens |
| Marketing Information | Retractable pens feature smooth-flowing gel ink that lays down effortlessly for an effortless writing experience. 0.5mm tip creates fine, crisp lines for detailed handwriting. Comfortable grip helps you keep a secure grasp on the pen for enhanced control. Handy clip secures to pockets, notebooks and more for easy access and storage. Gel pens with red ink are perfect for daily use at home, office and school. |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |
| Product Type | Gel Pen |
Product Information
| Pen Point | 0.5 mm |
| Ink Type | Gel-based |
| Ink Color | Red |
| Retractable | Yes |
| Grip Type | Comfort |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 7" |
| Width | 0.30" |
| Length | 0.30" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Sharpie S-Gel Pens
Also Consider
-
Product Code: AVE07886118 Stock Available
-
Product Code: AVE0788794 Stock Available
-
Product Code: BSN243051955 Stock Available
-
Product Code: BSN3295211842 Stock Available
-
Product Code: MMM65414AN309 Stock Available
-
Product Code: PENP207C305 Stock Available
-
Product Code: PENP209G358 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE07886118 Stock Available
-
Product Code: AVE0788794 Stock Available
-
Product Code: BSN243051955 Stock Available
-
Product Code: BSN3295211842 Stock Available
-
Product Code: MMM65414AN309 Stock Available
-
Product Code: PENP207C305 Stock Available
-
Product Code: PENP209G358 Stock Available