‹ Prev
Next ›
Smead 1/3 Tab Cut Legal Recycled Fastener Folder
8 1/2" x 14" - 2 x 2K Fastener - Top Tab Location - Third Tab Position - 11 pt. - 2 Plys - Manila - Reinforced - 10% Recycled - 50 / Box
Out of Stock
- Fasteners keep papers secure and in order
- Reinforced tab for added durability
- 11 point manila stock for everyday use
- Expands 3/4" for greater storage capacity
- 2 fasteners/folder
Select Product Options
Sheet Standard: Legal
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 19538 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | Reinforced Tab Fastener Folders |
| Marketing Information | Fastener folders feature two prong, K-style fasteners to subdivide documents so you can keep them secure and in order. Each fastener provides superior strength to secure large amounts of paper. Reinforced, 1/3-cut tabs are 1/2" high and in the third position. Folders are made from 11 point manila stock and are scored for 3/4" expansion. |
| Packaged Quantity | 50 / Box |
| Product Type | Fastener Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Legal |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 14" Length |
| Number of Fasteners | 2 |
| Fastener Type | 2K |
| Tab Cut | 1/3 |
| Tab Position | Third |
| Tab Location | Top |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Number of Plys | 2 |
| Features | Reinforced |
Physical Characteristics
| Color | Manila |
| Height | 9 1/2" |
| Width | 14 5/8" |
| Weight (Approximate) | 1.63 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
Fastener Positions 1 and 3 |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Overview
Smead 1/3 Tab Cut Legal Recycled Fastener Folder
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.