‹ Prev
Next ›
Smead 1/3 Tab Cut Letter Recycled Top Tab File Folder
8 1/2" x 11" - 3/4" Expansion - Top Tab Location - Assorted Tab Position - 11 pt. - 2 Plys - Manila - Reinforced, Durable, Reinforced Tab, Rounded Corner - 10% Recycled - 100 / Box
255 Stock Available
- Straightens up your files and keeps documents organized; letter-size; 2-ply, reinforced tabs for extra strength and durability
- Sturdy, 11 point manila stock keeps all important documents organized and secure; 1/3-cut tabs with 3 positions for convenient labeling and easy identification
- Organize your files by color to speed up filing and retrieval time; 3/4" expansion adapts to growing storage needs, holding 100 to 150 sheets of standard, 20 lb. paper
- Classic, cost-effective, reliable solution for home, office and school; perfect for bills, projects, correspondence, vehicle records, recipes, client/student information and more
- Proudly made in the U.S.; contains 10% recycled content and 10% post-consumer material; SFI-certified, reflecting Smead's commitment to environmental responsibility
Select Product Options
Sheet Standard: Letter
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 10334 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | File Folders with Reinforced Tab |
| Marketing Information | Effortlessly elevate your document organization with expandable file folders. Enjoy quick access to your files while maintaining a tidy setup with these letter-size folders in classic manila featuring reinforced, 1/3-cut tabs. These SFI-certified, FSC-certified folders contain recycled content and post-consumer material. They are ideal for home, office or classroom use. Streamline your filing process, save time and bring order to your space. Smead delivers efficiency, reliability and environmentally responsible document organization. Driven by unwavering dedication to quality and craftsmanship, Smead provides genuine products and solutions tailored to the needs of the modern worker. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Top Tab File Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 3/4" |
| Tab Cut | 1/3 |
| Tab Size | 1/2" |
| Tab Position | Assorted |
| Tab Location | Top |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Number of Plys | 2 |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Manila |
| Weight (Approximate) | 1.02 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Overview
Smead 1/3 Tab Cut Letter Recycled Top Tab File Folder
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BRTTN85035 Stock Available
-
Product Code: BSN04467325 Stock Available
-
Product Code: BSN25347302 Stock Available
-
Product Code: BSN26740PK753 Stock Available
-
Product Code: BSN365912022 Stock Available
-
Product Code: BSN37502377 Stock Available
-
Product Code: BSN6580064 Stock Available
-
Product Code: GPC16880904 Stock Available
-
Product Code: PAP8430152890 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BRTTN85035 Stock Available
-
Product Code: BSN04467325 Stock Available
-
Product Code: BSN25347302 Stock Available
-
Product Code: BSN26740PK753 Stock Available
-
Product Code: BSN365912022 Stock Available
-
Product Code: BSN37502377 Stock Available
-
Product Code: BSN6580064 Stock Available
-
Product Code: GPC16880904 Stock Available
-
Product Code: PAP8430152890 Stock Available