‹ Prev
Next ›
Smead 1/3 Tab Cut Letter Recycled Top Tab File Folder
8 1/2" x 11" - 3/4" Expansion - Top Tab Location - Assorted Tab Position - 11 pt. - 1 Plys - Manila - Antimicrobial, Acid-free - 10% Recycled - 100 / Box
Out of Stock
- Treated to resist the growth of bacteria, mold and mildew that can cause stains, odors and product deterioration
- An ideal product for long-term storage
- 1/3-cut tabs in assorted positions
- Acid-free
- Contains 10% recycled content, 10% post-consumer material
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 10338 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | File Folders with Antimicrobial Product Protection |
| Marketing Information | Folders are treated with antimicrobial product protection to resist the growth of bacteria, mold and mildew that can cause stains, odors and product deterioration. They are ideal for use where winning the war against bacteria and mold is critical, such as high-traffic offices and government buildings. The acid-free, 11 point stock is scored for 3/4" expansion. Folders also offer 1/3-cut tabs (single-ply and 1/2" high) in assorted positions. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Top Tab File Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 3/4" |
| Tab Cut | 1/3 |
| Tab Size | 1/2" |
| Tab Position | Assorted |
| Tab Location | Top |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Number of Plys | 1 |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Manila |
| Weight (Approximate) | 1.04 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Overview
Smead 1/3 Tab Cut Letter Recycled Top Tab File Folder
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: ACM13402252 Stock Available
-
Product Code: BSN0464568 Stock Available
-
Product Code: BSN157372207 Stock Available
-
Product Code: BSN36616539 Stock Available
-
Product Code: MMM810K18CP48 Stock Available
-
Product Code: PEN50HB4008 Stock Available
-
Product Code: PENBK440C115 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: ACM13402252 Stock Available
-
Product Code: BSN0464568 Stock Available
-
Product Code: BSN157372207 Stock Available
-
Product Code: BSN36616539 Stock Available
-
Product Code: MMM810K18CP48 Stock Available
-
Product Code: PEN50HB4008 Stock Available
-
Product Code: PENBK440C115 Stock Available