‹ Prev
Next ›
Smead 1/3 Tab Cut Letter Top Tab File Folder
8 1/2" x 11" - Top Tab Location - Assorted Tab Position - Poly - Red, Yellow, Green, Blue - 12 / Pack
Out of Stock
Non-Returnable
- Includes 12 letter size (11-5/8" W x 9-1/2" H) poly file folders in assorted colors that keep your files and documents neatly organized in desk drawers and file cabinets
- Each colored poly file folder features a 1/3-cut tab for hassle-free organizing and maximum efficiency so you can always find exactly what you need when you need it
- Take the chore out of filing when you color code your files for quick and easy access with poly file folders in assorted colors: blue, green, yellow and red
- Apply and easily remove self-adhesive labels you to customize and revitalize your filing system, adapting as your filing needs change (labels sold separately)
- Made of durable, tear and water resistant poly material that protects contents from dirt and moisture; Easy to clean and wipe away fingerprints and debris
Select Product Options
Color: Blue,Green,Red,Yellow
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 10505 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | Top Tab File Folder |
| Marketing Information |
Durable poly material, available in four bright opaque colors to color code your filing system for speed and efficiency. |
| Packaged Quantity | 12 / Pack |
| Package Type | Retail |
| Product Type | Top Tab File Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Tab Cut | 1/3 |
| Tab Position | Assorted |
| Tab Location | Top |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color |
|
| Product Material | Poly |
| Height | 11 5/8" |
| Width | 9 1/2" |
| Depth | 5/16" |
| Weight (Approximate) | 1.07 lb |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Overview
Smead 1/3 Tab Cut Letter Top Tab File Folder
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.