‹ Prev
Next ›
Smead FasTab 1/3 Tab Cut Letter Recycled Hanging Folder
8 1/2" x 11" - Top Tab Location - Assorted Tab Position - 2 Plys - Moss - Heavy Duty, Erasable Tab, Dye-free - 10% Recycled - 20 / Box
Out of Stock
- Built-in, heavy-duty tabs for quick and easy labeling
- Erasable tab so you can reuse folder again and again
- Erasable tab works with permanent marker and standard white eraser
- No plastic tabs required
- Stronger than standard hanging folders
Select Product Options
Color: Moss
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 64032 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Line | FasTab |
| Product Name | FasTab Hanging Folder |
| Marketing Information | Erasable FasTab hanging folders feature a special erasable surface that makes it possible to revise and reuse hanging folders. Write directly on the erasable tab with a permanent marker and easily erase with a standard white eraser, making this an eco-friendly, reusable solution for your filing needs. These folders have built-in reinforced tabs attached to the folder for hassle-free filing. They require no assembly. |
| Packaged Quantity | 20 / Box |
| Product Type | Hanging Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Tab Cut | 1/3 |
| Tab Position | Assorted |
| Tab Location | Top |
| Number of Plys | 2 |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Moss |
| Height | 10" |
| Width | 11 3/4" |
| Weight (Approximate) | 2.50 oz |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Overview
Smead FasTab 1/3 Tab Cut Letter Recycled Hanging Folder
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.