‹ Prev
Next ›
Smead Legal Recycled File Wallet
8 1/2" x 14" - 5 1/4" Expansion - End Tab Location - 12.5 pt. - Redrope - Flap, Tear Resistant, Rounded Corner, Reinforced Gusset - 30% Recycled - 10 / Box
Out of Stock
- Top-tab folders fit neatly inside without bulging the sides
- Double-thick front and back panels for extra strength
- Expands to 5-1/4" to hold up to 700 sheets
- Full-height, reinforced redrope gussets for durability
- Flap and elastic-cord closure for document security
Select Product Options
Sheet Size: 8.5" Width x 14" Length
Sheet Standard: Legal
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 71148 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | End Tab Wallets with Flap and Cord Closure |
| Marketing Information | End-tab wallets allow top-tab file folders to fit neatly inside without bulging the side gussets. The protective flap and elastic closure ensure that the contents will not fall out when transported. Legal-size file folders can be incorporated into existing shelf filing systems. Redrope wallets include 3/4" wide straight-cut tabs and full-height, gusset with rollover, tear-resistant reinforcement at top. |
| Packaged Quantity | 10 / Box |
| Product Type | File Wallet |
Product Information
| Sheet Standard | Legal |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 14" Length |
| Expansion Size | 5 1/4" |
| Tab Location | End |
| Divider Thickness | 11 pt. |
| Folder Thickness | 12.5 pt. |
| Accessibility | Top Load |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Redrope |
| Weight (Approximate) | 8.03 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Overview
Smead Legal Recycled File Wallet
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.