‹ Prev
Next ›
Smead Letter File Jacket
8 1/2" x 11" - Poly - Clear, Green, Red, Yellow, Blue - Acid-free, Translucent - 5 / Pack
206 Stock Available
- Easily organize papers in 3-ring binders without hole punching
- Diagonal slash pockets on both sides keep documents secure
- Slash pockets allow easy removal of papers
- Durable poly material is tear-resistant, water-resistant and easy to clean
- Assortment: one each of blue, clear, green, pink and yellow
Select Product Options
Color: Blue,Clear,Green,Red,Yellow
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 89505 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | 3-Hole Poly Slash Jackets |
| Marketing Information | Poly slash jacket offers a quick way to put papers into three-ring binders without punching them. Transparent diagonal slash pockets on both sides of each jacket keep documents safe while making it easy to put them in and pull them out as needed. Jacket is acid-free. |
| Packaged Quantity | 5 / Pack |
| Product Type | File Jacket |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color |
|
| Product Material | Poly |
| Height | 11 1/4" |
| Width | 9 1/4" |
| Weight (Approximate) | 5.41 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Smead Letter File Jacket
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: AVE0540436 Stock Available
-
Product Code: AVE05604128 Stock Available
-
Product Code: BICVCGN11BK222 Stock Available
-
Product Code: BSN099554193 Stock Available
-
Product Code: BSN099562081 Stock Available
-
Product Code: BSN099573593 Stock Available
-
Product Code: BSN3295327443 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: PAP3030131C706 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE0540436 Stock Available
-
Product Code: AVE05604128 Stock Available
-
Product Code: BICVCGN11BK222 Stock Available
-
Product Code: BSN099554193 Stock Available
-
Product Code: BSN099562081 Stock Available
-
Product Code: BSN099573593 Stock Available
-
Product Code: BSN3295327443 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: PAP3030131C706 Stock Available