‹ Prev
Next ›
Smead Letter Pocket Folder
8 1/2" x 11" - 50 Sheets Capacity - 2 Pocket - Polypropylene - Black - Acid-free - 5 / Pack
140 Stock Available
- Ideal for presentations, projects and proposals
- Clear front displays cover sheet
- Two 5" high pockets hold 50 sheets each
- Die-cut business card holder on inside back pocket
- Durable poly material is tear-resistant, water-resistant and easy to clean
Select Product Options
Color: Black
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 87705 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | Frame View Poly 2-Pocket Folders |
| Marketing Information | Customize your presentation by inserting a cover sheet into the display window of the durable polypropylene folder. It is perfect for all types of presentations, proposals and projects. The large pockets safely hold up to 50 sheets for easy, secure transport. Inside back cover has a die-cut for a business card. Acid-free poly material is tear-resistant, water-resistant and easy to clean. |
| Packaged Quantity | 5 / Pack |
| Product Type | Pocket Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Sheet Capacity | 50 Sheets |
| Total Number of Pockets | 2 |
| Features | Acid-free |
Physical Characteristics
| Color | Black |
| Product Material | Polypropylene |
| Height | 11 1/2" |
| Width | 9 1/2" |
| Weight (Approximate) | 15.04 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Smead Letter Pocket Folder
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BAU67940Out of Stock
-
Product Code: BICMPLP241234 Stock Available
-
Product Code: BSN243021479 Stock Available
-
Product Code: BSN366127303 Stock Available
-
Product Code: DURMN2400B2082 Stock Available
-
Product Code: MMM1426477 Stock Available
-
Product Code: SAN2128218111 Stock Available
-
Product Code: SMD877063 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BAU67940Out of Stock
-
Product Code: BICMPLP241234 Stock Available
-
Product Code: BSN243021479 Stock Available
-
Product Code: BSN366127303 Stock Available
-
Product Code: DURMN2400B2082 Stock Available
-
Product Code: MMM1426477 Stock Available
-
Product Code: SAN2128218111 Stock Available
-
Product Code: SMD877063 Stock Available