‹ Prev
Next ›
Smead Shelf-Master Straight Tab Cut Letter Recycled End Tab File Folder
8 1/2" x 11" - 3/4" Expansion - 11 pt. - 2 Plys - Manila - Reinforced Tab, Embossed - 10% Recycled - 100 / Box
370 Stock Available
- Straightens up your files and keeps documents organized; Shelf-Master tabs are readable when folders are placed on shelves
- Sturdy, 11 point stock keeps all your important documents organized and secure; double-thick, straight-cut (9-1/2"L) end tabs are extra-durable and provide room for multiple labels
- Designed for quality and reliability; holds up to 50 sheets of paper; 3/4" expansion adapts to growing storage needs and holds up to 100 to 150 sheets of standard, 20 lb. paper
- Cost-effective, reliable solution for home, office and classroom; perfect for bills, projects, correspondence, vehicle record, recipes, client/student information and more
- Proudly made in the U.S.; contains 10% recycled content and 10% post-consumer material; SFI-certified, reflecting Smead's commitment to environmental responsibility
Select Product Options
Sheet Standard: Letter
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 24110 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Line | Shelf-Master |
| Product Name | End Tab File Folders with Shelf-Master Reinforced Tab |
| Marketing Information | Effortlessly elevate your document organization with expandable file folders. Enjoy quick access to your files while maintaining a tidy setup with these letter-size folders in classic manila featuring reinforced end tabs. These SFI-certified, FSC-certified folders contain recycled content and post-consumer material. They are ideal for home, office or classroom use. Streamline your filing process, save time and bring order to your space. Smead delivers efficiency, reliability and environmentally responsible document organization. Driven by unwavering dedication to quality and craftsmanship, Smead provides genuine products and solutions tailored to the needs of the modern worker. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | End Tab File Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 3/4" |
| Tab Cut | Straight |
| Tab Size | 1/2" |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Number of Plys | 2 |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Manila |
| Height | 9 1/2" |
| Width | 9 1/2" |
| Weight (Approximate) | 1.36 oz |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Overview
Smead Shelf-Master Straight Tab Cut Letter Recycled End Tab File Folder
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AVE24050287 Stock Available
-
Product Code: FOL062393347 Stock Available
-
Product Code: GPC16620363 Stock Available
-
Product Code: GPC463601469 Stock Available
-
Product Code: HEWCF232A61 Stock Available
-
Product Code: MMM1426462 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: SMD751248 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE24050287 Stock Available
-
Product Code: FOL062393347 Stock Available
-
Product Code: GPC16620363 Stock Available
-
Product Code: GPC463601469 Stock Available
-
Product Code: HEWCF232A61 Stock Available
-
Product Code: MMM1426462 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: SMD751248 Stock Available