‹ Prev
Next ›
Smead Straight Tab Cut Legal Recycled End Tab File Folder
8 1/2" x 14" - 2" Expansion - End Tab Location - 25 pt. - 2 Plys - Pressboard - Gray, Green - Heavy Duty - 100% Recycled - 25 / Box
Out of Stock
- Tough, heavyweight folders resist wear and tear
- Ideal for bulky, heavily used files
- Made of heavyweight pressboard for superior durability
- Accordion-pleat gusset expands to hold 2" of paper
- Due to industrywide raw material discontinuation, this product has been manufactured with a different material and/or color; products may be constructed with dove gray tape along the spine
Select Product Options
Sheet Standard: Legal
Color: Gray,Green
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 29210 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | End Tab Legal Recycled Pressboard File Folder |
| Marketing Information | End-tab pressboard pocket folders hold large, bulky files. These heavy-duty, legal-size folders are ideal for factory or outdoor work-site environments. Sturdy, tear-resistant gusset expands to hold up to 2" of paperwork. Straight-cut tabs are 3/4" wide. |
| Packaged Quantity | 25 / Box |
| Product Type | End Tab File Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Legal |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 14" Length |
| Expansion Size | 2" |
| Tab Cut | Straight |
| Tab Size | 3/4" |
| Tab Location | End |
| Folder Thickness | 25 pt. |
| Number of Plys | 2 |
| Features | Heavy Duty |
Physical Characteristics
| Color |
|
| Product Material | Pressboard |
| Weight (Approximate) | 4.77 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Overview
Smead Straight Tab Cut Legal Recycled End Tab File Folder
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.