‹ Prev
Next ›
Smead Straight Tab Cut Letter Recycled File Pocket
8 1/2" x 11" - 3 1/2" Expansion - Top Tab Location - 12.5 pt. - Redrope - Tear Resistant, Rounded Corner, Reinforced Gusset - 30% Recycled - 10 / Box
32 Stock Available
- Manage bulky records with sturdy file pockets
- Expands to 3-1/2" to hold up to 400 sheets
- Fully lined, tear-resistant sides and bottom for extra durability
- Straight-cut tab for large labeling area
- Enclosed sides keep materials secure
Select Product Options
Expansion Size: 3 1/2"
Sheet Standard: Letter
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 73264 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | File Pockets - Straight-Cut Tab |
| Marketing Information | Active legal files, accounting or tax files, financial statements or other heavy materials need the extra strength. These sturdy file pockets with an accordion design are great for managing bulky records. Durable, tear-resistant material reinforcement at the top of the gussets makes the sides of these pockets virtually tearproof. Drop-front style allows easy access to bulky, frequently used letter-size files. Other features include 12-1/2 point redrope back with 11 point manila liner, rounded top corners, 6-1/2" high tear-resistant material gussets and double-thick, 9 point redrope front. |
| Packaged Quantity | 10 / Box |
| Product Type | File Pocket |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 3 1/2" |
| Tab Cut | Straight |
| Tab Location | Top |
| Folder Thickness | 12.5 pt. |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Redrope |
| Weight (Approximate) | 3.95 oz |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Overview
Smead Straight Tab Cut Letter Recycled File Pocket
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BICMS11BE404 Stock Available
-
Product Code: BICVCG11BK301 Stock Available
-
Product Code: GJO1200244 Stock Available
-
Product Code: HEWC2P05AN542 Stock Available
-
Product Code: HEWC2P06AN248 Stock Available
-
Product Code: MMMDP300RD92 Stock Available
-
Product Code: PFX1526EAM6 Stock Available
-
Product Code: TAB58385BX5 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICMS11BE404 Stock Available
-
Product Code: BICVCG11BK301 Stock Available
-
Product Code: GJO1200244 Stock Available
-
Product Code: HEWC2P05AN542 Stock Available
-
Product Code: HEWC2P06AN248 Stock Available
-
Product Code: MMMDP300RD92 Stock Available
-
Product Code: PFX1526EAM6 Stock Available
-
Product Code: TAB58385BX5 Stock Available