‹ Prev
Next ›
Smead SuperTab 1/3 Tab Cut Letter Recycled Top Tab File Folder
8 1/2" x 11" - 3/4" Expansion - Top Tab Location - Assorted Tab Position - 14 pt. - 1 Plys - Blue, Red, Green, Yellow - Heavyweight, Durable - 10% Recycled - 50 / Box
691 Stock Available
- Find files fast with 90% larger labeling area
- Nearly double the labeling area of standard file folders
- Write larger or use more lines of description
- Made from heavyweight stock for extra durability
- 12-13 each of red, blue, green and yellow
Select Product Options
Sheet Standard: Letter
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 10410 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Line | SuperTab |
| Product Name | SuperTab Oversized Tab File Folder |
| Marketing Information | Find critical files fast with SuperTab file folders. Heavyweight folders deliver nearly double the labeling area of standard folders so you can use larger text or more lines of description on your label. Oversized, 1/3-cut tabs in assorted positions actually provide a 90 percent larger label area. Each durable folder is made of 14 point, colorful stock to withstand heavy use and is scored for 3/4" expansion. Speed filing and retrieval time by using color to categorize different types of folders. SuperTab Heavyweight Folders fit any vertical or lateral filing system. |
| Packaged Quantity | 50 / Box |
| Product Type | Top Tab File Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 3/4" |
| Tab Cut | 1/3 |
| Tab Position | Assorted |
| Tab Location | Top |
| Folder Thickness | 14 pt. |
| Orientation | Vertical |
| Number of Plys | 1 |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color |
|
| Height | 8 5/8" |
| Weight (Approximate) | 1.54 oz |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Overview
Smead SuperTab 1/3 Tab Cut Letter Recycled Top Tab File Folder
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: AVT75338113 Stock Available
-
Product Code: BSN0060630 Stock Available
-
Product Code: BSN00606BX4 Stock Available
-
Product Code: BSN09959823 Stock Available
-
Product Code: DEFCM23140SPR6C32 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92860 Stock Available
-
Product Code: OIC99020783 Stock Available
-
Product Code: ROA74713154 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVT75338113 Stock Available
-
Product Code: BSN0060630 Stock Available
-
Product Code: BSN00606BX4 Stock Available
-
Product Code: BSN09959823 Stock Available
-
Product Code: DEFCM23140SPR6C32 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92860 Stock Available
-
Product Code: OIC99020783 Stock Available
-
Product Code: ROA74713154 Stock Available