‹ Prev
Next ›
Solo 12 oz Bistro Design Disposable Paper Cups
Bistro - 12 fl oz - Maroon - Paper - Beverage, Hot Drink, Cold Drink, Coffee, Tea, Cocoa - 50 / Pack
Out of Stock
- Great for your coffee, herbal tea and other hot beverages
- Moisture barrier to prevent leaking
- Rolled rim for cup rigidity and leak-resistant lid fit
- Made with at least 90% plant-based renewable resources
- Lid interchangeability - 1 lid (sold separately) fits 5 cup sizes
Select Product Options
Volume Capacity: 12 fl oz
Packaged Quantity: 50 / Pack
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dart Container Corporation |
| Manufacturer Part Number | 412SIN0041 |
| Manufacturer Website Address | http://www.dartcontainer.com |
| Brand Name | Solo |
| Product Name | 12 oz Bistro Design Disposable Paper Cups |
| Marketing Information |
Bistro Paper Hot Cups are great for serving hot beverages like coffee, tea or cocoa. The cup interior is lined with polyethylene that acts as a moisture barrier to keep liquid inside the cup and prevent leaking. Smooth rolled rim gives rigidity to the cup and ensures a leak-resistant lid fit. One lid (sold separately) fits five cup sizes (10 oz. squat to 24 oz.) for operational efficiency. |
| Packaged Quantity | 50 / Pack |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Volume Capacity | 12 fl oz |
| Print Type | Bistro |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Red |
| Product Color | Maroon |
| Product Material | Paper |
| Height | 4.4" |
| Diameter | 3.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Solo 12 oz Bistro Design Disposable Paper Cups
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.