‹ Prev
Next ›
Solo 16 oz Plastic Cold Party Cups
16 fl oz - Round - Translucent - Polystyrene - Cold Drink, Party, Soda, Juice, Concession Stand - 50/Bag - 20 / Carton
Out of Stock
- Solo's iconic plastic cup
- Great for any occasion
- Use for sodas, juices and mixed drinks
- Multilayer construction for rigidity
Select Product Options
Packaged Quantity: 20 / Carton
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dart Container Corporation |
| Manufacturer Part Number | P16 |
| Manufacturer Website Address | http://www.dartcontainer.com |
| Brand Name | Solo |
| Product Name | 16 oz Plastic Cold Party Cups |
| Marketing Information | These Plastic Party Cups are ideal for any occasion. They deliver superior value and suitable for any cold application. Cups are made of sturdy, rigid polystyrene. |
| Packaged Quantity | 20 / Carton |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Quantity Per Container | 50/Bag |
| Volume Capacity | 16 fl oz |
| Shape | Round |
| Print Availability | Customizable |
| Closure Component | Lid |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Other |
| Product Color | Translucent |
| Product Material | Polystyrene |
| Height | 4.7" |
| Diameter | 3.9" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Solo 16 oz Plastic Cold Party Cups
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.