‹ Prev
Next ›
Storex Single/Double Poly Filing Drawer
14.1" Length x 31.8" Width x 26" Height - 2 x Drawer(s) for File - Lightweight, Stackable, Moisture Resistant, Rust Resistant, Lockable, Durable, Label Holder, Locking Casters, Dent Resistant, Scratch Resistant - Gray - Polypropylene - Recycled - Assembly Required
7 Stock Available
Non-Returnable
- Heavy-duty construction perfect for daily use
- Scratch-resistant, dent-resistant and washable material for lasting use
- Locking drawer to prevent unauthorized access
- Channel tracks for letter-size, hanging file folders
- Included adapter for legal-size hanging files
Product Details
General Information
| Manufacturer | ERA Group |
| Manufacturer Part Number | 61310B01C |
| Manufacturer Website Address | http://www.storex.ca |
| Brand Name | Storex |
| Product Name | Single/Double Poly Filing Drawer |
| Marketing Information |
Functional and lightweight, this two-shelf file cabinet is the perfect storage solution for those in need of professional filing. Durable design allows you to vertically stack up to three additional cabinets (sold separately) for space-saving placement. Casters are lockable to stay securely in place without worry. Built-in label holder offers a convenient way to quickly identify your stored contents. Lockable drawers prevent unauthorized access to keep your files and documents safely contained. Polypropylene construction resists scratches, moisture and rust for long-lasting organization. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | File Cabinet |
Product Information
| Total Number of Drawers | 2 |
| Drawer Type | File |
| Application/Usage | File Storage |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Polypropylene |
| Height | 26" |
| Width | 31.8" |
| Length | 14.1" |
| Weight (Approximate) | 11.20 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 25% |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Canada |
Warranty
| Limited Warranty | 90 Day |
Overview
Storex Single/Double Poly Filing Drawer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.