‹ Prev
Next ›
Swingline Inspire Plus Thermal Pouch Laminator
Pouch - 9" Lamination Width - 5 mil Lamination Thickness - Release Lever - 3.3" Height x 6.8" Width x 14.6" Depth
55 Stock Available
- Fast warmup lets you quickly laminate photos, certificates and more
- Single power setting eliminates need to update settings based on thickness
- Cold option is compatible with self-adhesive lamination pouches
- Jam-release lever easily removes misfed, wrapped or jammed pouches
- Includes letter-size, thermal lamination pouches
Product Details
General Information
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Manufacturer Part Number | 1701857CM |
| Manufacturer Website Address | http://www.acco.com |
| Brand Name | Swingline |
| Product Line | Inspire |
| Product Name | Inspire Plus Thermal Pouch Laminator |
| Marketing Information | Thermal pouch laminator warms up in as little as 4 minutes to quickly laminate your favorite photos, award certificates and other mementos. Single power setting eliminates the need to switch between settings based on pouch thickness for simple operation. Versatile design is compatible with 3 and 5 mil lamination pouches to provide durable protection that remains flexible. Cold option works with pressure-sensitive, self-adhesive lamination pouches. Jam-release lever easily clears misfed, wrapped or jammed pouches. Laminator includes one starter pack of letter-size, thermal lamination pouches. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Hot/Cool Laminator |
Technical Information
| Laminator Type | Pouch |
| Processing Method | Hot/Cold |
| Maximum Lamination Width | 9" |
| Minimum Lamination Thickness | 3 mil |
| Maximum Lamination Thickness | 5 mil |
| Maximum Warm-up Time | 4 Minute |
| Anti-jam Mechanism | Release Lever |
| Features | Jam-free |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Plastic |
| Height | 3.3" |
| Width | 6.8" |
| Depth | 14.6" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
UL Listed Certification |
| Application/Usage |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
Limited 1 year |
Overview
Swingline Inspire Plus Thermal Pouch Laminator
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AJMPP9GREWH853 Stock Available
-
Product Code: BSN099581583 Stock Available
-
Product Code: BSN20855830 Stock Available
-
Product Code: GJO24081346 Stock Available
-
Product Code: HEWCF413A47 Stock Available
-
Product Code: OEX9885073 Stock Available
-
Product Code: OEX9885144 Stock Available
-
Product Code: VEK9182463 Stock Available
Alternative Products
-
Pouch - 9.50" Lamination Width - 5 mil Lamination Thickness - 4.1" Height x 17.2" Width x 5.5" DepthProduct Code: FEL573580123 Stock Available
-
Product Code: FEL573660174 Stock Available
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AJMPP9GREWH853 Stock Available
-
Product Code: BSN099581583 Stock Available
-
Product Code: BSN20855830 Stock Available
-
Product Code: GJO24081346 Stock Available
-
Product Code: HEWCF413A47 Stock Available
-
Product Code: OEX9885073 Stock Available
-
Product Code: OEX9885144 Stock Available
-
Product Code: VEK9182463 Stock Available