- Reduced effort and soft-touch material for easier, more comfortable stapling
- Staples up to 120 sheets at one time; uses Swingline LightTouch Heavy-duty Staples only
- Metal construction with jam-clearing knob
- Protected with antimicrobial treatments to protect product integrity and prevent growth of bacteria and mold
- Limited lifetime warranty
<
>
Swingline LightTouch Heavy-Duty Stapler
Staples Upto 120 Sheet of 20lb Paper - Holds Upto 210 Staple - Full Strip - Staple Size: 0.63" - 2.75" Throat Depth - Front Loading - Gray - Metal - 1 Each
Product Code: SWI90010
Product Unit: Each
13 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BSN653651289 Stock Available
-
Product Code: BUN201150000Out of Stock
-
Product Code: DXEUX9PATH68 Stock Available
-
Product Code: KCC21271CT3170 Stock Available
-
Product Code: OEX94914995 Stock Available
-
Product Code: SUG907801785 Stock Available
-
Product Code: WBI385822G16 Stock Available
-
Product Code: XST403116 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Manufacturer Part Number | S7090010 |
| Manufacturer Website Address | http://www.acco.com |
| Brand Name | Swingline |
| Product Line | LightTouch |
| Product Name | LightTouch Heavy-Duty Stapler |
| Marketing Information | Staple up to 120 sheets at once while using 50 percent less effort. This reduced-effort, heavy-duty stapler is much easier to use on big jobs. Jam-clearing knob easily removes jammed staples. Stapler is protected with an antimicrobial application that helps preserve the integrity of the product by preventing bacteria and mold growth. Use Swingline LightTouch Heavy Duty Staples to ensure high performance. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Heavy Duty Stapler |
Product Information
| Staple Capacity | 210 |
| Staple Size | 0.63" |
| Stapler Type | Full Strip |
| Throat Depth | 2.75" |
| Sheet Capacity | 120 Sheet of 20lb Paper |
| Sheet Basis Weight | 20 lb |
| Stapler Loading | Front |
| Application/Usage | Paper |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Metal |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |