‹ Prev
Next ›
Texas Instruments TI30XIIS Dual Power Scientific Calculator
2 Line(s) - LCD - Battery/Solar Powered - 6.1" Height x 3.2" Width x 0.7" Depth - Black - 1 Each
1993 Stock Available
- Top line shows 11-digit, scrollable left/right up to 88; bottom line shows 10-digits; 2-line display
- Entries on top, results on bottom; operations with fractions/mixed numbers; 2-variable statistics
- Offers common/natural logarithms, fraction/decimal conversions and degrees to decimal conversion
- Also offers reciprocals, factorials, grads, hyperbolics, polar/rectangular conversions and fractions
- Runs on solar and battery power
Product Details
General Information
| Manufacturer | Texas Instruments, Inc |
| Manufacturer Part Number | TI-30XIIS |
| Manufacturer Website Address | http://www.ti.com |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Product Model | TI-30XIIS |
| Product Name | TI30XIIS Dual Power Scientific Calculator |
| Marketing Information | Scientific calculator with equation recall combines statistics and advanced scientific functions. Two-line display shows entries on the top line and results on the bottom line. Entry line on the top of the display shows up to 11 characters and can scroll left and right up to 88. Result line on the bottom shows up to a 10-digit answer and 2-digit exponent. Functions include common/natural logarithms, fractions, fraction/decimal conversions, degrees to decimal conversion, reciprocals, factorials, grads, hyperbolics, polar/rectangular conversions. Fraction feature allows operations with fractions and mixed numbers. Two-variable statistics allow you to enter, delete, insert, and edit individual statistical data elements. Calculator runs on solar and battery power. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Scientific Calculator |
Technical Information
| Operations/Functionality |
|
Display & Graphics
| Number of Display Lines | 2 |
| Display Screen Type | LCD |
Battery Information
| Power Source | Battery/Solar |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 6.1" |
| Width | 3.2" |
| Depth | 0.7" |
| Weight (Approximate) | 4.800 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Philippines |
Overview
Texas Instruments TI30XIIS Dual Power Scientific Calculator
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: ASP30203177 Stock Available
-
Product Code: BSN58507874 Stock Available
-
Product Code: CSOFX260SOLARII31 Stock Available
-
Product Code: DAA11172033 Stock Available
-
Product Code: DURPC2400BKD553 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: PIL31021886 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: ASP30203177 Stock Available
-
Product Code: BSN58507874 Stock Available
-
Product Code: CSOFX260SOLARII31 Stock Available
-
Product Code: DAA11172033 Stock Available
-
Product Code: DURPC2400BKD553 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: PIL31021886 Stock Available