‹ Prev
Next ›
uniball™ Onyx Rollerball Pens
0.5 mm Micro Pen Point - Red Ink - Metal Tip - 1 Dozen
43 Stock Available
- Produces neat, precise strokes for intricate writing without smudging or smearing
- Micro point to deliver artistic touch, easy embellishments and silky-smooth glide of a fountain pen
- Eco-conscious - made from post-consumer recycled material
- Innovative, uni Super Ink to protect against water, fading and fraud
- Acid-free, archival-quality ink useful for important, long-lasting documents
Select Product Options
Ink Color: Red
Packaged Quantity: 1 Dozen
Product Details
General Information
| Manufacturer | uni-ball Corporation |
| Manufacturer Part Number | 60042 |
| Manufacturer Website Address | http://www.uniballco.com |
| Brand Name | uniball™ |
| Product Line | Onyx |
| Product Name | Onyx Rollerball Pens |
| Marketing Information | Stock your office, home or classroom with Onyx Rollerball Stick Pens from uniball featuring a strong, long lasting 0.5mm micro tip. This rollerball pen delivers the silky-smooth glide of a fountain pen without smudging for effortless writing. Micro point pens produce neat and precise lines for intricate writing, making it easy to create super fine details in your drawings and diagrams. Capped roller pens are useful for a variety of tasks from note taking to signing checks and legal documents to uniquely embellishing fun and creative writing projects. Innovative uni Super Ink technology forms a strong bond with the paper, protecting from water, fading and fraud. A great economic and environmental choice as this super sleek micro point roller pen is made from 73% post-consumer recycled material. |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |
| Product Type | Rollerball Pen |
Product Information
| Pen Point | 0.5 mm Micro |
| Ink Color | Red |
| Refillable | No |
| Retractable | No |
| Tip Material | Metal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 5.70" |
| Width | 2.80" |
| Length | 0.90" |
| Weight (Approximate) | 4.96 oz |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 80% |
| Post-consumer-waste% | 80% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Japan |
Overview
uniball™ Onyx Rollerball Pens
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BICWOTAP10387 Stock Available
-
Product Code: BSN267408786 Stock Available
-
Product Code: BSN36616523 Stock Available
-
Product Code: ITA361532495 Stock Available
-
Product Code: OEX85110954 Stock Available
-
Product Code: PAP1951256120 Stock Available
-
Product Code: PAP1951257201 Stock Available
-
Product Code: SAN391001436 Stock Available
-
Product Code: UBC60040198 Stock Available
-
Product Code: UBC60041169 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICWOTAP10387 Stock Available
-
Product Code: BSN267408786 Stock Available
-
Product Code: BSN36616523 Stock Available
-
Product Code: ITA361532495 Stock Available
-
Product Code: OEX85110954 Stock Available
-
Product Code: PAP1951256120 Stock Available
-
Product Code: PAP1951257201 Stock Available
-
Product Code: SAN391001436 Stock Available
-
Product Code: UBC60040198 Stock Available
-
Product Code: UBC60041169 Stock Available