‹ Prev
Next ›
VELCRO® Extreme Outdoor 4in x 1in Strips Titanium 10 ct
4" Length x 1" Width - Titanium - Polyester - Water Resistant, UV Resistant, Weather Resistant - For Brick, Wood, Concrete, Outdoor, Rough Surface, Tools, Hanging, Storing, Mounting, Indoor, Wall, ... Strip - 10 / Pack
59 Stock Available
- Sticks to most rough surfaces
- Requires time for adhesive to set before mating the hook and loop
- Adhesive is water-resistant
- Designed for permanently placing items
Product Details
General Information
| Manufacturer | Velcro Companies |
| Manufacturer Part Number | 90812 |
| Manufacturer Website Address | http://www.velcro.com |
| Brand Name | VELCRO® |
| Product Line | Extreme |
| Product Name | Extreme Outdoor 4in x 1in Strips Titanium 10 ct |
| Marketing Information | Adhesive sticks to most rough surfaces such as brick, wood, concrete and more and requires time for adhesive to set before mating the hook and loop so you have time to reposition. Adhesive is also water-resistant. Extreme tape is designed for permanently placing items. |
| Packaged Quantity | 10 / Pack |
| Product Type | Hook & Loop Fastener |
Product Information
| Tape Width | 1" |
| Tape Length | 4" |
| Strength Type |
|
| Tape Strength | 15lb |
| Application/Usage |
|
| Quantity Per Container | Strip |
| Features |
|
Reliability
| Durability |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Titanium |
| Product Material | Polyester |
Miscellaneous
| Additional Information |
Shape: Strips Care and Application: Instructions:
Note: Recommended for temperatures between 0°F to 140°F. Not recommended for fabrics, dashboards, flexible vinyl or underwater use. Continued exposure to full sunlight can damage fastener. May not adhere well to certain types of brick - testing is recommended. Removal Instructions:
Weight Rating: 1 lbs per square inch up to 15 lbs Functional Temperature Range: 0-140° F (-18-60° C) |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
VELCRO® Extreme Outdoor 4in x 1in Strips Titanium 10 ct
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: FEL574330190 Stock Available
-
Product Code: FEL574350165 Stock Available
-
Product Code: FEL8058101Out of Stock
-
Product Code: HEWCE410A19 Stock Available
-
Product Code: HEWW2020A564 Stock Available
-
Product Code: KTKAD2455 Stock Available
-
Product Code: SAN2157492402 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: FEL574330190 Stock Available
-
Product Code: FEL574350165 Stock Available
-
Product Code: FEL8058101Out of Stock
-
Product Code: HEWCE410A19 Stock Available
-
Product Code: HEWW2020A564 Stock Available
-
Product Code: KTKAD2455 Stock Available
-
Product Code: SAN2157492402 Stock Available