‹ Prev
Next ›
VELCRO® Sticky Back 5/8in Circles White 15 Ct
0.62" Length x 0.62" Width - White - For Glass, Plastic, Metal, Smooth Surface, Indoor, Outdoor, Home, Office, School - 1 Pack
291 Stock Available
- Adhesive-backed tape adheres to almost any smooth surface
- Ideal for use on walls, glass, tile, plastic or metal
- Tape works with other fasteners or adheres to itself
- 0.62"W x 0.62"L; White
Product Details
General Information
| Manufacturer | Velcro Companies |
| Manufacturer Part Number | 90070 |
| Manufacturer Website Address | http://www.velcro.com |
| Brand Name | VELCRO® |
| Product Line | Sticky Back |
| Product Name | Sticky Back 5/8in Circles White 15 Ct |
| Marketing Information | Adhesive-backed round coins adhere to almost any smooth surface including walls, glass, tile and plastic. Use on walls, glass, tile, plastic or metal. Sticky Back Coins work with other fasteners or adheres to themselves. Simply peel and stick. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Hook & Loop Fastener |
Product Information
| Tape Width | 0.62" |
| Tape Length | 0.62" |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Additional Information |
Shape: Circles Care and Application:
Note: Not recommended for fabrics, flexible vinyl or outdoor use. Continued exposure to full sunlight can damage fastener. Removal Instructions
Weight Rating: Functional Temperature Range: 0-100° F (-18-38° C) |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
VELCRO® Sticky Back 5/8in Circles White 15 Ct
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.