‹ Prev
Next ›
Business Source Plain Peel/Seal Business Envelopes
Business - #10 - 9 1/2" Width x 4 1/8" Length - 24 lb - Peel & Seal - White - Wove - 500 / Box
169 Stock Available
- Self-adhesive flap creates instant seal without moisture
- Sturdy, 24 lb. stock withstands abuse during transit
- Cost-efficient design keeps shipping costs to a minimum
- Perfect for businesses, schools, personal use and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 04646 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Plain Peel/Seal Business Envelopes |
| Marketing Information | No. 10 business envelopes require no moisture to seal. Simply peel back strip and fold closed. Protective strip keeps adhesive free from dust. No. 10 envelopes are made of 24 lb. white wove stock. |
| Packaged Quantity | 500 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Business |
| Mailer/Envelope Classification | #10 |
| Mailer/Envelope Width | 9 1/2" |
| Mailer/Envelope Length | 4 1/8" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Peel & Seal |
| Printed Design/Pattern/Texture | Plain |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Business Source Plain Peel/Seal Business Envelopes
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AVE5366125 Stock Available
-
Product Code: BICGSM11BK10470 Stock Available
-
Product Code: BSN3295327416 Stock Available
-
Product Code: BSN3655047624 Stock Available
-
Product Code: BSN3655134587 Stock Available
-
Product Code: BSN3655220073 Stock Available
-
Product Code: BSN656393228 Stock Available
-
Product Code: BSN6564914608 Stock Available
-
Product Code: OEX85110954 Stock Available
-
Product Code: OEX9885073 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE5366125 Stock Available
-
Product Code: BICGSM11BK10470 Stock Available
-
Product Code: BSN3295327416 Stock Available
-
Product Code: BSN3655047624 Stock Available
-
Product Code: BSN3655134587 Stock Available
-
Product Code: BSN3655220073 Stock Available
-
Product Code: BSN656393228 Stock Available
-
Product Code: BSN6564914608 Stock Available
-
Product Code: OEX85110954 Stock Available
-
Product Code: OEX9885073 Stock Available