‹ Prev
Next ›
Verbatim 64GB ToughMAX USB Flash Drive
64 GB - USB 2.0 - Black - Lifetime Warranty - 1 Each
Out of Stock
- Extremely durable - the ultimate in data protection
- Water-resistant, crush-resistant and temperature-resistant
- Made from proprietary KyronMAX material - revolutionary, high-strength plastic
- Slim, stylish design - perfect for on-the-go use
- Password-protection software available for download for Windows
Select Product Options
Storage Capacity: 64 GB
Product Details
General Information
| Manufacturer | Verbatim America, LLC |
| Manufacturer Part Number | 70058 |
| Manufacturer Website Address | http://www.verbatim.com |
| Brand Name | Verbatim |
| Product Line | ToughMAX |
| Product Name | 64GB ToughMAX USB Flash Drive |
| Marketing Information | Crush it, boil it, freeze it - the ToughMAX can take it all. Water resistant, crush resistant and temperature resistant, this drive protects against rough-and-tumble use for a variety of lifestyles. Proprietary KyronMAX™ material, used in fighter jets, increases durability without adding weight, creating a uniquely tough USB drive in a slim, stylish design. Backed by Verbatim's limited lifetime warranty, the ToughMAX is the ultimate in data protection. KyronMAX™ is a trademark of Piper Plastics, Inc. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Flash Drive |
Technical Information
| Storage Capacity | 64 GB |
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB 2.0 |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 0.4" |
| Width | 0.8" |
| Length | 1.8" |
| Weight (Approximate) | 0.320 oz |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
UL Listed Certification |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Taiwan |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Overview
Verbatim 64GB ToughMAX USB Flash Drive
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.