‹ Prev
Next ›
Verbatim 95098 DVD Recordable Media - DVD+R - 16x - 4.70 GB - 100 / Pack - Silver
120mm - 2 Hour Maximum Recording Time
90 Stock Available
- Branded DVD-R offers a maximum write speed of 16x and recording time of 120 minutes
- Provides highest level of reading and writing performance, reliability and archival life
- Features optimal Advanced Azo recording dye and write-once capacity
- Storage capacity: 4.70 GB
- 100 / Package (Spindle)
Product Details
General Information
| Manufacturer | Verbatim America, LLC |
| Manufacturer Part Number | 95098 |
| Manufacturer Website Address | http://www.verbatim.com |
| Brand Name | Verbatim |
| Product Model | 95098 |
| Product Name | AZO DVD+R 4.7GB 16X with Branded Surface - 100pk Spindle |
| Marketing Information | Verbatim DVD+R offer 4.7GB or 120 Minutes of write-once storage capacity, superior recording quality, and compatibility with 1X to 16X DVD+R writers, allowing users to record a complete 4.7GB/120Min disc in approximately 5 minutes. Recognized as the choice for professional users, Verbatim DVD+R offers the optimal AZO recording dye, which provides the highest level of read/write performance, reliability, and archival life. Verbatim 16X DVD+R media is compatible with hardware from most leading drive manufacturers. |
| Packing | Spindle |
| Packaged Quantity | 100 / Pack |
| Product Type | DVD Recordable Media |
Technical Information
| Storage Capacity | 4.70 GB |
| Maximum Recording Time | 2 Hour |
| Maximum Write Speed | 16x |
| Media Formats | DVD+R |
| Features | Branded |
Physical Characteristics
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Form Factor | 120mm |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | India |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Overview
Verbatim 95098 DVD Recordable Media - DVD+R - 16x - 4.70 GB - 100 / Pack - Silver
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AVE569223 Stock Available
-
Product Code: BSN32952BX985 Stock Available
-
Product Code: BSN3655134580 Stock Available
-
Product Code: GPC463601469 Stock Available
-
Product Code: SEL10185248 Stock Available
-
Product Code: SEL4967414 Stock Available
-
Product Code: WAU40411895 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE569223 Stock Available
-
Product Code: BSN32952BX985 Stock Available
-
Product Code: BSN3655134580 Stock Available
-
Product Code: GPC463601469 Stock Available
-
Product Code: SEL10185248 Stock Available
-
Product Code: SEL4967414 Stock Available
-
Product Code: WAU40411895 Stock Available