‹ Prev
Next ›
Akro-Mils 24-Drawer Plastic Storage Cabinet
24 Drawer(s) - 15.80" Height6.40" Depth x 20" Length - Floor - Stackable, Finger Grip, Unbreakable - Black - Plastic, Polymer - 1 Each
12 Stock Available
- Organizes and protects hardware, office supplies and more
- 24 large dividable drawers
- Clear, unbreakable drawers for easy content identification
- Rear stop tabs prevent contents from spilling
- Large drawer inside dimensions: 4.9" x 4.1" x 2.2"
Product Details
General Information
| Manufacturer | Akro-Mils / Myers Industries, Inc |
| Manufacturer Part Number | 10124 |
| Manufacturer Website Address | http://www.akro-mils.com |
| Brand Name | Akro-Mils |
| Product Model | 10124 |
| Product Name | 24-Drawer Plastic Storage Cabinet |
| Marketing Information | Strong plastic cabinet organizes and protects your small supplies and other components. Cabinets stack securely and can also be wall-mounted with keyhole slots. This stackable cabinet includes 24 large dividable drawers to multiply storage options. Clear unbreakable drawers offer easy content identification. Finger-grip drawer pulls provide easy access. Rear stop tabs prevent contents from spilling. Frame is made of one-piece, high-impact plastic. Dividers are molded into the back of the cabinet. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Drawer Cabinet |
Product Information
| Total Number of Drawers | 24 |
| Drawer Color | Clear |
| Drawer Material | Polymer |
| Shape | Rectangle |
| Placement | Floor |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material |
|
| Height | 15.80" |
| Depth | 6.40" |
| Length | 20" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Overview
Akro-Mils 24-Drawer Plastic Storage Cabinet
Also Consider
-
Product Code: ACM14910127 Stock Available
-
Product Code: ACM15387633 Stock Available
-
Product Code: AVT4032656 Stock Available
-
Product Code: AVT40327108 Stock Available
-
Product Code: BSN628961 Stock Available
-
Product Code: DXE5342DXCT410 Stock Available
-
Product Code: DXEKH2071401 Stock Available
-
Product Code: HAM1033661830 Stock Available
-
Product Code: KEB14977Out of Stock
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: ACM14910127 Stock Available
-
Product Code: ACM15387633 Stock Available
-
Product Code: AVT4032656 Stock Available
-
Product Code: AVT40327108 Stock Available
-
Product Code: BSN628961 Stock Available
-
Product Code: DXE5342DXCT410 Stock Available
-
Product Code: DXEKH2071401 Stock Available
-
Product Code: HAM1033661830 Stock Available
-
Product Code: KEB14977Out of Stock