‹ Prev
Next ›
Alliance Rubber Advantage Rubber Bands
Size: #19 - 3.5" Length x 0.1" Width - Stretchable, Elastic - Natural Crepe - 1 Box
150 Stock Available
- Mid-range rubber content and high tensile strength
- Good firm stretch and count per pound
- For industrial applications and everyday office use
- Made in USA using globally sourced materials
- 3-1/2" x 1/16"; approximately 312
Product Details
General Information
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Manufacturer Part Number | 26199 |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Brand Name | Alliance Rubber |
| Product Line | Advantage |
| Product Name | Advantage Rubber Bands |
| Marketing Information | This No. 19 rubber band for everyday use offers a mid-range rubber content. Advantage rubber bands are recommended for industrial applications where a sturdy band with higher tensile strength is required. The number count of the rubber bands is approximate. |
| Packaged Quantity | 1 Box |
| Product Type | Rubber Band |
Product Information
| Size Standard | #19 |
| Pack Weight | 0.3 lb |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Other |
| Product Color | Natural Crepe |
| Width | 0.1" |
| Length | 3.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Alliance Rubber Advantage Rubber Bands
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: ALL20335132 Stock Available
-
Product Code: BSN15788PK375 Stock Available
-
Product Code: BSN3214LB246 Stock Available
-
Product Code: BSN3295212010 Stock Available
-
Product Code: BSN3314LB1087 Stock Available
-
Product Code: BSN656392861 Stock Available
-
Product Code: BSN6564914657 Stock Available
-
Product Code: PENBLN77VBX43 Stock Available
-
Product Code: TOO88458058 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: ALL00699326 Stock Available
-
Product Code: ALL20335132 Stock Available
-
Product Code: ALL20645109 Stock Available
-
Product Code: ALL21405185 Stock Available
-
Product Code: ALL37196197 Stock Available
-
Product Code: ALL37336354 Stock Available
-
Product Code: ALL37646324 Stock Available
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: ALL20335132 Stock Available
-
Product Code: BSN15788PK375 Stock Available
-
Product Code: BSN3214LB246 Stock Available
-
Product Code: BSN3295212010 Stock Available
-
Product Code: BSN3314LB1087 Stock Available
-
Product Code: BSN656392861 Stock Available
-
Product Code: BSN6564914657 Stock Available
-
Product Code: PENBLN77VBX43 Stock Available
-
Product Code: TOO88458058 Stock Available