‹ Prev
Next ›
Bostitch B8 Xtreme Duty Plier Stapler
Staples Upto 45 Sheet of 20lb Paper - Holds Upto 210 Staple - Full Strip - Staple Size: 0.25" , 0.37" - 2.50" Throat Depth - Black - 1 Each
181 Stock Available
- Soft, Easy Squeeze handles for reduced effort stapling
- Staples up to 45 sheets, light corrugate and plastic
- No-Jam technology prevents staple jams
- Metal and composite construction for premium performance
- Easy rear staple reloading with removable pusher system
Product Details
General Information
| Manufacturer | Amax Inc |
| Manufacturer Part Number | B8HDP |
| Manufacturer Website Address | http://www.amaxproducts.com |
| Brand Name | Bostitch |
| Product Line | Xtreme |
| Product Model | BOSB8HDP |
| Product Name | B8 Xtreme Duty Plier Stapler |
| Marketing Information | B8 Xtreme Duty Plier Stapler delivers extreme stapling without the extreme effort. Heavy-duty metal and composite construction ensures superior, lasting strength and performance while stapling up to 45 sheets of paper, light corrugate or plastic. Easy Squeeze lever design greatly reduces effort needed for jobs while soft rubber handles provide comfort. No-Jam technology prevents staple jams. Staple refills are simple with a removable, rear-staple-reload pusher system. Ideal for mailrooms, administrators, florists, retail, manufacturing, packaging operations or offices, this plier stapler fastens up to 45 sheets of paper. Full-strip staple capacity holds 210 Bostitch B8 PowerCrown staple sizes 1/4" (for up to 20 sheets) and 3/8" (for up to 45 sheets). |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Plier Stapler |
Product Information
| Staple Capacity | 210 |
| Staple Size |
|
| Stapler Type | Full Strip |
| Throat Depth | 2.50" |
| Sheet Capacity | 45 Sheet of 20lb Paper |
| Sheet Basis Weight | 20 lb |
| Application/Usage | Paper |
| Features | Jam-free |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 11.1" |
| Width | 2.1" |
| Length | 5" |
| Weight (Approximate) | 1.10 lb |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Taiwan |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information |
limited lifetime warranty. |
Overview
Bostitch B8 Xtreme Duty Plier Stapler
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BICCSM11BK1324 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BK827 Stock Available
-
Product Code: BOSSTCRP2115142410 Stock Available
-
Product Code: CNK585048259 Stock Available
-
Product Code: CNK5850899 Stock Available
-
Product Code: OEX85110960 Stock Available
-
Product Code: OFXSTR5105 Stock Available
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICCSM11BK1324 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BK827 Stock Available
-
Product Code: BOSSTCRP2115142410 Stock Available
-
Product Code: CNK585048259 Stock Available
-
Product Code: CNK5850899 Stock Available
-
Product Code: OEX85110960 Stock Available
-
Product Code: OFXSTR5105 Stock Available